szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatice Cengiz szerint nem szabadna hagyni, hogy a pénz beszennyezze a lelkiismeretet és az értékeket.

Interjút adott a BBC arab adásának Hatice Cengiz, a Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán meggyilkolt újságíró, Dzsamál Hasogdzsi menyasszonya. „Nagyon különös incidens ez, és mindenkit – azokat, akik megrendelték és azokat, akik elkövették ezt a bűncselekményt –, mindenkit, akinek része volt ebben a gyilkosságban, felelősségre kell vonni” – jelentette ki a nő.

Cengiz szerint Törökország példás munkát végez az ügy felgöngyölítésében politikai, igazságszolgáltatási és kommunikációs szempontból is megtettek mindent, amit tudtak. A nő szerint azonban ezt a munkát nem szabadna egyedül a törökökre hagyni, végtére is ez egy nagyon fontos válsághelyzet, amelynek emberi jogi aspektusa is van. „A nemzetközi közösségnek, az Európai Uniónak, az Egyesült Királyságnak és az Egyesült Államoknak támogatniuk kellene Törökországot. Ez nem politikai ügy. Ez nem olyasmi, amivel Törökországnak egyedül kellene megbirkóznia” – hangsúlyozta.

Hasogdzsi halála: a CIA igazgatója már hallotta a hangfelvételt

A Reuters névtelen forrásoktól származó értesülését egyelőre nem erősítették meg hivatalosan.

Arról is beszélt Cengiz, hogyan birkózik társa halálának gondolatával. „Nem hittük, hogy Dzsamált megölték. Hatalmas sokként ért a hír. Úgy értem, arra készültünk, hogy hamarosan összeházasodunk, aztán egy nap ilyesmi történik, és az ember egyszerűen sokkot kap. Bement a konzulátusra, de nem jött ki. El sem búcsúztunk egymástól. Ha valaki meghal, látnunk kell, hogy megbékélhessünk a halálával. Itt ez nem történt meg. Nem láttuk. Nem tudtuk, mi történt vele. Amíg Szaúd-Arábia hivatalosan nem jelentette be a halálát, sosem adtam fel a reményt, hogy életben van. De aznap engem is újra és újra megöltek. Legalább az élete végén volt valaki, aki szerette. Talán ez járt a fejében az utolsó perceiben. Ebben a gondolatban találok megnyugvást.”

Cengiz később egy londoni eseményen is beszélt Dzsamál Hasogdzsi haláláról, és – az Al Jazeera beszámolója szerint – követelte Szaúd-Arábia de facto vezetőjétől, Mohamed bin Szalmán koronahercegtől, hogy árulják el, hová került az újságíró holtteste. „Úgy hiszem, a szaúdi rezsim tudja, hol vannak a maradványai. Válaszolniuk kellene a kérésemre, mert ez nem csak egy menyasszony kívánsága, hanem egy emberi és iszlám kívánság.”

Azt is mondta a nő, hogy a szaúdi vezetéssel kritikus Hasogdzsi halála űrt hagyott az életében, és azzal, hogy megölték, a szaúdi demokrácia ügyének mártírjává vált.

Donald Trump amerikai elnök megnyilatkozásai és a gyilkossághoz való hozzáállása is szóba került az emlékezésen. Cengiz azt mondta, nagyon hálás azért, hogy az emberek világszerte szolidaritásukat fejezik ki neki a történtek miatt. „Ugyanakkor mélyen csalódott vagyok számos ország vezetőinek, különösen az amerikainak a tettei miatt. Trump elnöknek nyilvánosságra kellene hoznia az igazságot, és gondoskodnia arról, hogy igazságot szolgáltathassuk. Nem azon kellene ügyködnie, hogy eltussolhassák a vőlegényem meggyilkolását. Ne hagyjuk, hogy a pénz beszennyezze a lelkiismeretünket és az értékeinket.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!