Tetszett a cikk?

Biztos emlékeznek még Daniel Keyes Virágot Algernonnak című könyvére: Algernon a kísérleti egér, illetve Charlie, a csökkent értelmű péksegéd egy műtét hatására szuperintelligenssé válik, de a beavatkozás hatása csak átmeneti: az egér elpusztul, Charlie pedig visszasüllyed egy hatéves gyermek szellemi szintjére. 2018-ban egyre inkább Charlie-nak éreztem magam.

Az én 2018-am
Az év utolsó két hetében a hvg.hu és a HVG munkatársai vallanak 2018 számukra leginkább meghatározó pillanatairól, érzésekről, írásokról, amelyek különösen fontosak voltak. Szubjektív sorozat ez, kicsit megnyílunk, mesélünk, és nemcsak másokról, hanem olykor magunkról is. Ezek vagyunk, ezek voltunk ebben az évben.
Friss cikkek a témában

Elég idős vagyok ugyanis ahhoz, hogy emlékezzem arra, milyen volt a "létező szocializmus", annak is a keményebbik fajtája: amikor még nem kezdett el fújni a rendszerváltozás szele, s a médiumok valóban egyszólamúak voltak és szakadatlanul a Pártot, és annak vezetőit dicsérték. Aztán jött a műtét - az én esetemben a rendszerváltozás - s egy időre úgy tűnt, hogy megérkezett a kánaán: a lapok, tévék rádiók hirtelen sokszínűvé váltak, Magyarország pedig annyira megindult a korábban kötelezően hanyatlónak lefestett Nyugat felé, hogy 2004-ben be is léptünk az Európai Unióba.

A "műtét" hatása a jelek szerint a mi esetünkben is csak átmeneti volt, s szédületes sebességgel térünk vissza a múltba: a köztévének nevezett propaganda központból ugyanaz dől, mint a részben a korábbi megbízható MSZMP-sek által szerkesztett lapokból, magántévékből, vagy internetes oldalakról.

Tüntetés az MTVA székháza elött
Túry Gergely

Ahogy a "műtét" előtt a népi demokrácia volt sokkal feljebb való, mint a Coca-Cola-mámorban fetrengő Nyugat, most az illiberális demokráciáról kell megtudnunk, hogy már csak néhány év, s győz a "világforradalom", hogy aztán mindenki élhesse a maga boldog életét a maga nemzeti falanszterében.

Hála az égnek megint van kultúrharc, s újra megvan a belső és külső ellenség, aki ellen a nép bölcs vezérének egybe kell fognia a különben össze-vissza rohangáló nyájat. A sport ismét politika lett, néhány évtizede az akkori vezér csapatának, a Vasasnak azért kellett megnyernie a labdarúgó bajnokságot, mert százéves volt a Vasas Szakszervezet, most pedig azért nem eshet ki az Akadémia, mert mi lenne, ha a főnök ablaka alatt focizók nem az első osztályban kergetnék a bőrt. Megint van államosítás, s újra kialakul az az uralkodó osztály, amely nem szakmai tudásának köszönhetően kerül felülre, hanem azért, mert az átlagnál vastagabb az arcbőre, a fürdőszobából pedig már rég kivitte a tükröt.

Az egészben talán az a legtragikusabb, hogy újra olyan eszközök kerülnek elő, amelyeket leginkább a fél- vagy teljes diktátorok használnak. A Milosevics-érában volt szerencsém Belgrádban dolgozni - az akkor még büszkén vállalható, mára viszont a NER-be tökéletesen belesimult távirati iroda, az MTI tudósítójaként - s amikor 1996-97 fordulóján tizenegy hétig tartó tüntetéssorozat robbant ki a választási csalások miatt, a rezsim külföldi zsoldban álló felforgatókként, köztörvényes bűnözőkként, vagy éppen apuci-anyuci elkényeztetett hülyegyerekeként festették le a demokráciáért tüntetőket, s gondosan olyan kameraállásokat választottak, ahol lehetőleg 30-40 céltalanul bóklászó tüntető látszott.

Néhány hét után már tudtuk azt is előre, melyik nap lesz verés: Milosevicsék mindig a vidékről felrendelt egyenruhásokkal intéztették a bunyót - valószínűleg nem bízott a fővárosi rendőrökben - s azt is tudtuk, hogy másnap a híradóban bent lesz: az agresszív tüntetők megint provokálták a helyzet magaslatán álló rohamrendőröket. Innen szólok, van még finomítani való. Az ugyanis még hiányzik, ami szintén gyakran elhangzott Szerbiában: az utcán nem is tüntetők vannak, hanem véletlenül arra sétáló járókelők.

Csak hab a tortán, hogy az akkor ellenzékben lévő Fidesz 1996-ban teljes mellszélességgel kiállt a demokratikus szerbiai pártok mellett, majd a következő három-négy évben - 1998-tól már kormánypártként  - komoly segítséget adott a Milosevicset végül az ezredfordulón megbuktató pártoknak, most azokkal borul össze, akik akkor a szerb diktátor legjobb emberei voltak.

Orbán Viktor és Alexander Vucsics
AFP / Anadolu Agency / Talha Ozturk

Például Alekszandar Vucsics mostani államfővel, aki Milosevics idején - 1998-2000 között - tájékoztatási miniszterként pénzbírsággal sújtotta a hatalomra támadó médiumokat, s kitiltotta az országból a külföldi tévések egy részét is. Vagy Ivica Dacsics jelenlegi első miniszterelnök-helyettessel, aki a Milosevics-érában a propaganda egyik kidolgozója, majd a kormányzó párt szóvivője volt, s annyira közel állt a vezérhez, hogy a beceneve bébi-Milosevics volt.

Most így az év végének közeledtével csak abban bízom, hogy az én, illetve a mi történetünk nem úgy ér véget, mint Charlié. A gyorsan felemelkedett, majd még sebesebben visszahanyatlott péksegéd ugyanis a könyv végén ismét teljes lélekből szerette azokat a pékeket, akik ugyanúgy galádul bántak vele, mint a történet elején.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!