szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rohingják elleni népirtás ügyében nyomoztak.

Elutasította pénteken a bíróság Mianmarban a Reuters hírügynökség két, bebörtönzött újságírójának fellebbezését, mindkettőjüket államtitkok megszerzésének vádjával 7 év börtönbüntetésre és kényszermunkára ítéltek tavaly szeptemberben.

A törvényszék azzal érvelt, hogy a védelem nem tudta alátámasztani a 32 éves Va Lon és a 28 éves Kjav Szo O ártatlanságát.

Aung Naing bíró szerint a vádlottakra kiszabott büntetés megfelelő mértékű volt.

Az újságírók még a najpjidói székhelyű legfelsőbb bíróságon fellebbezhetnek a döntés ellen.

"A mai ítélet egy újabb a sok igazságtalanság közül, amelyet Va Lon és Kjav Szo O elszenvedett" – írta közleményében Stephen J. Adler, a Reuters elnök-főszerkesztője. "Egy dolog miatt maradnak rácsok mögött: a hatalom birtokosai el akarták tussolni az igazat. Az újságírás nem bűncselekmény, és amíg a mianmari törvények szerint ez egy borzalmas bűntett, addig az ország sajtója nem szabad, Mianmar elkötelezettsége a jogállamiság és a demokrácia felé pedig kétséges" – tette hozzá.

Az újságírók tíz rohingja férfi és fiú meggyilkolása ügyében folytattak oknyomozást az észak-mianmari Arakán államban. 2017 decemberében tartóztatták le őket Rangunban, államtitkok megszerzése miatt. A két férfi azt állítja, hogy tőrbe csalták őket: rendőrök adtak át nekik hivatalos iratokat, amelyeket a hatóságok államtitoknak minősítenek. Ezek a másolt dokumentumok állítólag a hadseregnek a rohingja lázadók elleni hadműveletéről szóltak. Röviddel a rendőri találkozót követően őrizetbe is vették őket. A törvény, amely alapján az újságírókat elítélték, még a brit gyarmati időkből való.

A 2017 augusztusában kezdődött katonai művelet hatására több mint 730 ezer rohingja menekült el Mianmar északnyugati Arakán államából a szomszédos Bangladesbe.

A népirtás cinkos fedezése, a szólásszabadság korlátozása miatt a korábban ünnepelt aktivistából lett kvázi-kormányzó, Aung Szú Szan Kjí megvetett páriává vált a nemzetközi közvéleményben, korábbi kitüntetéseit sorra visszavonták. Nobel-békedíja még megvan, mert annak visszavonására nincs lehetőség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!