szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Marian Kočner Szlovákia egyik leggazdagabb embere, az ügyészség őt gyanúsítja az oknyomozó újságíró és menyasszonya megölésének megrendelésével.

Vádat emeltek Marian Kočner szlovák üzletember ellen Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolásának megrendeléséért – erősítette meg sajtótájékoztatóján a szlovák Speciális Ügyészség Hivatala. Az oknyomozó újságíróval és menyasszonyával tavaly február 21-én több lövéssel végeztek nagymácsédi otthonukban.

A parameter.sk beszámolója szerint Kočner nevét többször is emlegették a gyilkossággal kapcsolatban, de csak most gyanúsították meg annak megrendelésével. Tavaly októberben az egyik gyanúsított, A. Zoltán vallomásában azt állította, hogy a gyilkosságot Marian Kočner rendelte meg.

A milliárdos vállalkozó egyike volt azoknak a személyeknek, akiknek ügyeiről Ján Kuciak írt. Egy telefonbeszélgetés is a nyilvánosságra került, amelyben a vállalkozó megfenyegette az újságírót. Kuciak feljelentést tett a rendőrségen, de az ügyet végül idő előtt lezárták.

Az Új Szó azt írta, a rendőrség és az ügyészség hatalmas munkát végzett: 8 vádlottat, 6 károsultat, 17 gyanúsítottat, 225 szemtanút hallgattak ki és 53 házkutatást tartottak. Hangsúlyozták, hogy a vádemelésre objektív bizonyítékok alapján került sor. Kočnerrel már tudatták a vádemelést, rövid időn belül kihallgatják, a férfit jelenleg szigorított őrizetben tartják őt Újvároskában. Kočner általában vállalkozóként tevékenykedik, de most éppen börtönben ül, mert egy csaknem 70 millió eurós váltóhamisítás miatt folyik eljárás ellene.

Kuciak és kedvese halála nemcsak az európai oknyomozó újságírást rázta meg, hanem belpolitikai válságot is okozott Szlovákiában. Pozsonyban tízezrek követelték a kormány távozását, miután kiderült, hogy a meggyilkolt újságíró szlovák politikusok és az olasz maffia kapcsolatát kutatta. Márciusban először még csak Robert Kalinák belügyminiszter mondott le, majd őt követte Robert Fico miniszterelnök, majd Tomás Drucker, az új belügyminiszter és végül Tibor Gaspar rendőrfőkapitány is.

AFP / Vladimir Simicek

A szlovák ügyészség tavaly ősszel jelentette be, hogy négy embert vádoltak meg az ügyben: a magyar származású Sz. Tamást, aki valószínűleg leadta a lövéseket, a szintén magyar származású A. Zoltánt, aki a közvetítő volt, illetve a sofőrként-segítőként közreműködő M. Marčeket, valamint az akciót szervező, többieket kifizető nőt, A. Zsuzsovát. Az akcióért az asszony 50 ezer eurót (16 millió forintot) fizetett A. Zoltánnak, és elintézte azt is, hogy eltöröljék a botcsinálta étteremtulajdonos 20 ezer eurós (hatmillió forintos) hitelét is. Az viszont még mindig nem világos, hogy a korábban Szlovákia leggazdagabb emberének, Marián Kočnernek dolgozó A. Zsuzsova kitől kapta a pénzt.

A hvg.hu tavaly azt is megírta, hogy a gyilkosság szálai egészen Magyarországig elértek. Az európai nyomozási határozatból ugyanis kiderült, hogy a Pest megyei Zebegényben élő K. L.-től származhatott a gyilkos fegyver.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Más gyilkosságot is megrendelhetett a Kuciak-ügy gyanúsítottja

Egy másik gyilkosság ügyében is bűnvádi eljárást indítottak a szlovák hatóságok szerdán Alena Zs. ellen, aki a tavaly februári újságíró-gyilkosság egyik gyanúsítottja, a rendőrség szerint annak közvetlen megrendelője – jelentette rendőrségi közlésre hivatkozva a TASR szlovák hírügynökség.