szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Világszerte beszámolnak a lapok arról, hogy határozatlan ideig nem vehet részt az Európai Néppárt (EPP) döntéseiben a Fidesz, miután a pártcsalád tagjai 190:3 arányban szavaztak a tagsága felfüggesztéséről.

A BBC hosszú, háttérrel alaposan ellátott cikket közölt az EPP határozatáról, s arról, mivel jár ez a Fidesz és a pártcsalád számára. Mint írják, bár Orbán Viktor a szavazás után arról beszélt, hogy "közös döntés" született, a tény, hogy a magyar kormánypárt határozatlan ideig nem vehet részt az Néppárt ülésein, nem szavazhat, és nem jelölhet posztokra, "világosak" és azonnali hatállyal életbe léptek.

A The New York Times ezzel a címmel ír a Fideszről szóló döntésről: Az EU vezető koalíciója felfüggeszti Magyarország autokratikus vezetőjének pártját. A lap szerint ami történt, veszélybe sodorja azt a szövetséget, amely eddig védte Orbán Viktort, aki szinte minden, a hatalmát korlátozó féket lebontott már. A miniszterelnök – olvasható a lapban – az elmúlt kilenc évben puha diktatúrát alakított ki az Európai Unión belül, amit az európai döntéshozók csak figyeltek, de közbe nem avatkoztak. A cikk szerint az EPP-ben szerdán lezajlott vita során többen támadták Orbánt az emberi jogok megsértésével és a demokratikus alapjogok aláásásával, ő azonban magabiztos maradt: védelmet élvez, bármilyen durván is provokál. Ennek oka pedig az, hogy a Fidesznek kulcsszerepe van a pártcsaládban.

A német Süddeutsche Zeitung, amely szintén beszámol a Fidesz felfüggesztéséről és a "bölcsek tanácsának" felállításáról, kommentárt is fűzött a döntéshez. A véleménycikk szerint a Néppárt ugyan túl későn tisztázta a kapcsolatát a Fidesszel, de a sok rossz lehetőség közül a legjobbat szavazták meg az EPP-ben, s a döntés elsősorban a pártcsalád elnökét, Manfred Webert erősíti. Hiszen ki bízna meg abban, hogy megvédi majd Európa legjobb érdekeit Donald Trumppal szemben az Európai Bizottság elnökeként, ha kikerülné a döntéshozatalt kényelmetlen kérdésekről?

Az al-Dzsazíra is hírt adott az EPP szerda esti döntéséről, amely értékelésük szerint a pártcsaládon belüli feszültség enyhítését szolgálta. A hírportál emlékeztet arra, hogy amióta 2010-ben kormányra jutott, Orbán Viktor komoly kritikusa volt az EU vezetésének, miközben hazáját egyre autokratikusabb módon irányítja, egyebek mellett korlátozza a civil szervezeteket. Idézte a Human Rights Watch európai és közép-ázsiai igazgatójának, Philippe Damnak a reakcióját is, aki szerint a Fidesz felfüggesztése annak beismerése, hogy valami nagyon nincs rendben a jogállamiság elvében való egyetértésben, és ami létrejött, csak álkompromisszum. "A valóságban Orbán Viktor évek óta nem ragaszkodik a demokratikus alapelvekhez. Ideje, hogy az EPP tisztázza, hányadán áll az EU értékeivel, és kizárja a Fideszt."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!