Tetszett a cikk?

Csak olyan ember képes felszámolni a jelenlegi korrupt ukrajnai rendszert, aki nem része a politikai elitnek, Volodimir Zelenszkij, aki egyre magabiztosabban vezeti a közvélemény-kutatásokat a március végi elnökválasztás előtt, ilyen ember – mondta a HVG-nek Alekszandr Volkov ismert politológus, s az ukrán parlament képviselője.

Nem furcsa, hogy Volodimir Zelenszkij humoristából hirtelen politikussá változott?

Ukrajnában hatalmas kereslet keletkezett az olyan politikusok iránt, akik nem részei a hagyományos politikai rendszernek, és akik képesek legyőzni a korrupciót. Az meg különösen fontos, hogy Zelenszkij nem tartozik egyetlen politikai csoportosuláshoz sem.

Mi lesz a programja, ha megnyeri a választásokat?

Nagyon egyszerű elvekre építi a programját. Tudja, hogy az ország választásról választásra él, miközben a világ nem áll egy helyben. Az ellenfelei viszont úgy viselkednek, mint a süketfajd, a kampány idején nem is tudják, mi zajlik körülöttük. Pedig a világ gyökeresen megváltozott: már nem egypólusú, az USA kivonulóban van Európából, új szövetségek és geopolitikai alkuk születnek. Az elnök feladata, hogy ezeket a változásokat folyamatosan nyomos kövesse, és értelmezze. E mellett Zelenszkij nacionalista is, de nem politikai, hanem gazdasági értelemben. A jelenlegi elit viszont mindent összekevert: nem a politikai privilégiumokat kell megvédelmezni, hanem az ország gazdasági teljesítőképességét. Harmadsorban pedig az is fontos, hogy ugyan abban biztos vagyok, hogy a hivatalnokok feladata az ügyek vitele, de nem azért, hogy ezzel a maguk érdekeit szolgálják. Mindenki arról beszél, mekkora szükség van hivatásos politikusokra. De ez a valóságban most úgy valósul meg, hogy olyan hivatásos tolvajok kerülnek a hatalomba, akik a legkisebb kísértésnek sem tudnak ellenállni. A vinnyicai gazdasági iskola nem Zelenszkij egyeteme, s remélem le is fog vele számolni…

Mi az a vinnyicai gazdasági iskola?

Az országban sokáig működött egy sajátos „elnöki iskola”, ennek a lényege az volt, hogy lopj a nyereségből, azaz a lopás a rendszer működésének mellékhatása volt. A Petro Porosenko elnök idején működő vinnyicai iskola azt jelenti, lopj el mindent, még ha bele is pusztul az ország. A rablás itt a rendszer lényege.

Ha Zelenszkij rendszeren kívüli politikusnak számít, miként érheti el céljait úgy, hogy közben nem válik maga is a rendszer részévé?

A korrupció rendszerét csak úgy lehet legyőzni, ha teljes mértékben leromboljuk a rendszert. Le kell váltani a teljes régi politikai elitet, ezzel szét kell tépni a korrupciós hálózatot. Ezt csak egy kívülről érkezett ember képes megtenni. Van esély arra, hogy Zelenszkij új politikai erőket segít hatalomba. A régi és az új elit harca egyben lehetővé teszi a korrupció szintjének a csökkenését, hiszen a két erő, a politikai verseny részeként képes egymást kölcsönösen ellenőrizni.

MTI / EPA / Pavlo Palamarcsuk

A hatalom képviselői, illetve ellenfelei gyakran hívják Zelenszkijt bohócnak…

Nem bántja őt a dolog, inkább megtisztelésnek érzi. Mert mi a bohóc: egy olyan ember, aki sokszor butának tetteti magát, de csak azért, hogy kimondhassa az igazságot. Akik bohócnak nevezik őt, a legtöbbször olyan erkölcsi nullák, akik úgy tesznek, mintha ők lennének az erkölcsös életmód valódi megtestesítői. Még valamit a bohócokról: Közép-Európában több rendszeren kívüli politikust is neveztek bohócnak, ám ezek az emberek mára népszerűvé váltak, s lassan végleg kiderül, ki a nagy politikus, s ki a nevetséges ember.

Magyarország és Ukrajna viszonya egyáltalán nem felhőtlen, Budapest elfogadhatatlannak tartja jelenlegi formájában a kisebbségeket sújtó oktatási törvényt, s már a parlament előtt az újabb vitás dokumentum, az oktatási törvény. Hogyan oldható meg a vita?

Ha egy humorista olyan vicceket süt el, amelyekkel megosztja a közönséget, nem ért ahhoz, amit csinál, ha egy politikus osztja meg az országát, ugyancsak alkalmatlan a feladata elvégzésére. Bízom abban, hogy Zelenszkij hatalomra kerülései után egy valódi hazafias vonal váltja fel a mostanit, ami a személyi kultuszra és a szimbólumokra épül. Ekkor az Ukrajna iránt érzett elkötelezettség erősebb lesz, mint a nyelv iránti tisztelet.

Ukrajna addig aligha léphet előre, amíg nem oldódik meg a kelet-ukrajnai válság. Arra mi Zelenszkij receptje?

Zelenszkij az oroszokkal való megkezdését támogatja, s megoldást akar találni a kultúra és a nyelv ügyében. De ami Ukrajna szuverenitását és területi egységét illeti, ott nem hajlandó engedményeket tenni.

Sokan vádolják őt azzal, hogy az egyik leggazdagabb ukrajnai oligarcha, Ihor Kolomojszkij embere…

Zelenszkij egyértelműen kettéválasztja az üzleti életet és a politikát, illetve a magán és az állami érdekeket. Úgy vélerm, hogy Kolomojszkij, Zelenszkij egykori üzleti partnere sohasem szabhatja meg Zelenszkij politikai céljait.  A politikai programját önállóan fogalmazza meg, a politikában csak egy barátja van, az Holoborodko elnök, akit Zelenszkij megszemélyesít a hosszú ideje futó „Nép szolgálója” című sorozatban.

AFP / Sergei Supinsky

Az elnökválasztás után folytatódni fog a kampány, hiszen ősszel jön a parlamenti választás. Hogyan készül az őszi mérkőzésre, hiszen az ukrán politikai rendszer olyan, amelyben az államfő, ha nincs mellette a parlament nem tehet túl sokat?

Ez igaz, Nálunk parlamenti-prezidenciális rendszer működik, és ez csak akkor eredményes, ha együttműködik a törvényhozás és az államfő. Ezért Zelenszkij rákényszerül arra, hogy pártjával, a Nép szolgálójával, már most elkezdje keresni a lehetséges parlamenti szövetségeseket.

Úgy tudni, egy másik indulóval, Julija Timosenkóval is tárgyal. Igaz ez?

Úgy vélem, Timosenko ugyanúgy a régi elit része, mint Porosenko. De ha Zelenszkij valóban bölcs politikus, akkor mindenkivel tárgyalni fog. Azonban ha végül úgy alakul, hogy egyedül is megszerzi a többséget, akkor nem fog régi kádereket bevonni a kormányzásba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!