szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság is aggódik a jogállamiság helyzete miatt.

Komoly aggályokat vetnek fel a román kormány intézkedései a jogállamiság helyzetével kapcsolatban, jelentős visszalépés tapasztalható a reformfolyamatban - figyelmeztetett Vera Jourová uniós igazságügyi biztos az Európai Parlament (EP) hétfői strasbourgi plenáris ülésén. Jourová a román jogállamiságról szóló vitában hangsúlyozta: az Európai Bizottság növekvő aggodalommal, de rendkívül szorosan figyelemmel követi az eseményeket, s minden rendelkezésére álló eszközzel fel fog lépni, amennyiben Bukarest nem orvosolja a kifogásokat.

„Sürgősen pályára kell állítani ismételten a reformfolyamatot, tartózkodni kell az elmúlt évek eredményeit visszafordító lépésektől. A beszéd önmagában nem elég, cselekvésre van szükség” - fogalmazott. Úgy vélekedett, hogy a bizalom folyamatosan erodálódik a román kormánnyal szemben, amihez hozzájárult az európai főügyész kinevezésével kapcsolatos vita is.

A cseh uniós biztos elmondta, valós kockázata van annak, hogy Románia további olyan lépéseket fog tenni, amelyek káros hatással vannak a jogállamiságra. Főleg az igazságszolgáltatás függetlenségét, a fékek és ellensúlyok gyengítését és a korrupcióellenes küzdelmet befolyásoló intézkedéseket említette. Ezen lépések külön-külön is aggodalomra adnak okot, együtt pedig rendkívül aggályos mintát alkotnak. Meg kell előzni az alapértékek rendszerszintű megsértését és a visszafordíthatatlan változásokat - tette hozzá.

Nem szabad olyan rendszert létrehozni, amelyben a korrupció miatt elítélt magas rangú tisztviselők "de facto rendszerszintű büntetlenséget" élveznének - szögezte le. "Egyik napról a másikra tönkre lehet tenni hosszú évtizedek munkájának eredményét. Még nem túl késő visszafordulni" - mondta.

Ingeborg Grassle néppárti EP-képviselő kiemelte, hogy nem lehetett látni még a jogállamiság ilyen hirtelen összeomlását Európában, illetve rámutatott, az európai szociáldemokrata pártcsaládnak korábban és határozottabban kellett volna fellépnie.

Felszólalásában a szociáldemokrata Josef Weidenholzer hangsúlyozta, a jól működő jogállam a leglényegibb eleme az Európai Uniónak, így ennek betartását kérni nem jelent beavatkozást egy tagállam belügyeibe, közös érdekről van szó. Mint mondta, a bírálatokat nem szabad támadásként értelmezni Románia ellen.

Monica Macovei, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) politikusa azon véleményének adott hangot, hogy Románia "bűnös diktatúrába süllyed vissza", valamint aláhúzta, hogy nagyon sokan elhagyták már az országot. "A szakítás Európával igazi rémálom lenne" - közölte.

Sophie in 't Veld liberális képviselő elmondta, hogy belefáradt a jogállamisági vitákba, mert a végén mindig pártüggyé válik a kérdés, noha az alapelvekről lenne szó, politikai színezettől függetlenül. Kijelentette, hogy saját pártcsaládja szigorúan elhatárolódott a kisebbik román kormánypárttól, a Liberálisok és Demokraták Szövetségétől. "Ha az Európai Néppárt is ilyen szilárdan lépett volna fel a Fidesszel szemben, akkor most nem tartana ott Magyarország, ahol" – mondta. A vitában többen sérelmezték, hogy az ülésen senki nem vett részt az EU soros elnökségét ellátó Románia részéről, valamint hogy nem Frans Timmermans első alelnök képviselte az Európai Bizottságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!