Polgári repteret bombáztak le a jemeni lázadók Szaúd-Arábiában

Külföldi civilek is meghaltak a légitámadásban.

  • MTI MTI
Polgári repteret bombáztak le a jemeni lázadók Szaúd-Arábiában

A jemeni húszi lázadók szerdára virradóra manőverező robotrepülőgéppel támadást hajtottak végre a délnyugat-szaúd-arábiai Abha melletti polgári repülőtér ellen – jelentette a SPA szaúd-arábiai állami hírügynökség.

A szaúd-arábiai állami televízió szerint a támadásban huszonhat civil megsebesült, köztük három nő, két gyerek és több külföldi is. A jemeni polgárháborúba beavatkozó arab koalíció szaúdi szóvivője, Turki al-Máliki a szaúdi al-Arabíja televíziónak elmondta, hogy nyolc embert kellett kórházba szállítani. Kijelentette: a támadás során használt robotrepülőgépek azt bizonyítják, hogy Irán továbbra is korszerű fegyverekkel látja el a síita húszikat, és hozzátette: a támadást a koalíció nem hagyja válasz nélkül. Máliki a húszik akcióját háborús bűncselekményhez hasonlította.

A jemeni határtól mindössze 200 kilométerre északra található abhai repülőtér elleni támadás elkövetőiként szerdán a húszik az általuk ellenőrzött al-Maszíra televízión keresztül jelentkeztek.

Az Irán támogatását élvező síita felkelők az elmúlt hónapban jelentősen fokozták rakéta- és dróncsapásaikat Szaúd-Arábia ellen, több alkalommal is támadták a szaúdi-jemeni határ közelében található Dzsaizán és Nadzsrán repülőterét is.

Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvező húszi síita felkelők, valamint a Szaúd-Arábia és egyéb arab országok által 2015 óta támogatott, a nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz - a Rijádban tartózkodó Abed Rabbó Manszúr Hádihoz - hű erők között.

A húszik 2014 szeptemberében elfoglalták a fővárost, Szanaát, és jelentős területeket vontak ellenőrzésük alá az ország nyugati-északnyugati részén. Szaúd-Arábia attól tart, hogy regionális riválisa, Irán megvetheti a lábát az Arab-félszigeten a síita lázadók térnyerésének következtében.

A konfliktusban a sajtóban rendszeresen felbukkanó összesítések szerint több ezer ember meghalt, milliók váltak földönfutóvá, és a több mint 28 millió lakos többségét éhínség fenyegeti.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.