szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Moszkva szerdán mély sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy orosz harci gépek egy nappal korábban kétszer is megsértették Dél-Korea légterét. A lövöldözéssel párosuló incidensben Japán és Kína is érintett volt.

Miután az orosz védelmi minisztérium kedden határozottan cáfolta, hogy három orosz harcigép, valamint az őket kísérő két kínai repülő belépett volna Dél-Korea légvédelmi azonosító zónájába, szerdán a tárca egyik képviselője azt mondta a dél-koreai illetékeseknek, mélyen sajnálják a légtérsértést, s hozzátette, az nem volt szándékos. „Moszkva azt közölte, ha a gépek követték volna az előírt repülési útvonalat, nem történt volna meg az incidens” – idézte a BBC a szöuli védelmi minisztérium szóvivőjét. Korábban az oroszok „légi huliganizmussal” vádolták Szöult, és azt állították, az állítólagos behatolók 25 kilométerre voltak a zónától.

Kína továbbra is kitart amellett, hogy harci gépei egy ország légterét sem sértették meg. Orosz közlések szerint a kínai és orosz gépek a két ország első olyan közös járőrözésén vettek reszt, amelyet a Japán- és a Kelet-kínai tenger térségében hajtottak végre.

Az incidens a dél-koreai ellenőrzés alatt lévő, de Szöul mellett Japán által is magáénak tartott Dokdo vagy Takesima szigetek térségében történt. Amikor az orosz gépek beléptek a légvédelmi azonosító zónába, a koreai F-15-ös és F-16-os gépek felszálltak, majd figyelmeztető lövésekkel zavarták el a behatolókat. Japán Dél-Koreánál és Oroszországnál is tiltakozott, és sajnálatosnak nevezte Dél-Korea fellépését.

A közös orosz–kínai járőrözés mindenképpen azt jelzi, hogy egyre komolyabb katonai együttműködés alakul ki Moszkva és Peking között. „Még nincs hivatalos szövetség a két ország között, ám közös gyakorlataik egyre jelentősebbek, és bonyolultabbá válnak” – írta a Jonathan Marcus, a BBC védelmi szakértője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!