szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elvonultak csütörtök hajnalban a kirgiz rohamrendőrök a volt kirgiz elnök, Almazbek Atambajev erőddé alakított otthonától, miután tűzharcba torkollott a korrupcióval vádolt politikus letartóztatását célzó kísérlet. A tűzharcban egy ember meghalt, és 52-en szenvedtek kórházi ápolást követelő sebesüléseket. Az ostromról videó is készült.

Az ostrom első szakasza egyértelműen a 2011-2017 között hatalomban volt Atambajev diadalával végződött: a rohamrendőrök elvonultak, miután az exelnök utasítást adott arra, hogy engedjék el az összetűzés során túszul ejtett hat egyenruhást. Atambajev egy Biskekhez közeli faluban, Koj Tasban lévő, erőddé alakított házban él, s amikor az őrizetbe vételre érkező rendőrök gumilövedékekkel vették tűz alá az épület védőit, a bent lévők éles lőszerrel, illetve kövek dobálásával válaszoltak. Helyszíni források szerint a csata során Atambajev emberei elvették a rendőrök fegyvereit, s azokat vetették be a behatolók ellen. Az összecsapásban egy rendőr meghalt, egy másik pedig kritikus állapotban került kórházba. Az ostrom végeztével Atambajev és emberei örömünnepet ültek: tüzeket gyújtottak, s a levegőbe lövöldöztek.

Atambajev, akit korrupcióval és hivatali visszaéléssel vádolnak, azt állítja, ártatlan és ellenfelei politikai megfontolásokból indítottak hajszát ellene. Azt is közölte, korábban is felajánlotta, hogy írásban felel az állítólagos bűncselekményekkel kapcsolatos kérdésekre, ám a hatalom nem volt hajlandó párbeszédet kezdeni vele.

A válság miatt megszakította szabadságát Szuronbaj Jenbekov államfő, s összehívta a Nemzetbiztonsági Tanácsot, hogy megvitassák, mi legyen a következő lépés. Jenbekov Atambajevet váltotta az államfői székben, s bár a kampány során Atambajev – aki az alkotmány szerint egy mandátumot tölthetett elnökként – támogatta Jenbekovot, az utóbbi hónapokban a két politikus folyamatosan alkalmatlansággal vádolta egymást. Az őrizetbevételi kísérletre az után került sor, hogy júniusban a parlament megfosztotta mentelmi jogától. Atambajev már akkor közölte, fegyvere van, s védekezni fog a szerinte alaptalan vádakra alapuló letartóztatási próbálkozások ellen.

A hatmillió lakosú közép-ázsiai állam a Szovjetunió 1991-es felbomlása után nyerte el függetlenségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!