szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kihallgatta a bejrúti ügyészség csütörtökön Carlos Ghosnt, nem sokkal azt követően, hogy az Interpol Japán kérésére elfogatóparancsot adott ki a Nissan autóipari konszern sikkasztással vádolt korábbi vezetője ellen. Ghosn nem hagyhatja el Libanont.

Ghosn ügyvédje arról beszélt, hogy ügyfele elégedett azzal, ahogyan ügyét a libanoni hatóságok kezelik. A Japánban pénzügyi visszaélésekkel vádolt és házi őrizetbe helyezett autómágnás december végén szökött meg az ázsiai országból. Menekülését a japán igazságszolgáltatás elfogultságával indokolta Bejrútban tartott szerdai sajtótájékoztatóján, majd arról beszélt, fogva tartásának körülményei az emberi jogok „megcsúfolásával” értek fel.

Állítása szerint a japán vádhatóság azzal fenyegette, hogy amennyiben nem vallja bűnösnek magát, eljárást fognak indítani egyes családtagjai ellen. „Megfosztottak a szabadságomtól. Hónapokon keresztül, és naponta több órán át, ügyvéd jelenléte nélkül hallgattak ki. Azért vagyok itt, hogy tisztára mossam a nevem” – idézték Ghosnt.

A sikkasztással vádolt vezető kiemelte, nem azért állt ki az újságírók elé, hogy beszámoljon a szökésének részleteiről, erről nem fog mondani semmit. Tájékoztatóján a férfi felesége is részt vett, aki ellen a japán ügyészség nemrég elfogatóparancsot adott ki hamis tanúzásért. A szigorú biztonsági készültség mellett megtartott eseményen újságírók tucatjai jelentek meg.

Csütörtökön Mori Maszako japán igazságügyi miniszter újságírók előtt megismételte: elfogadhatatlannak találja Ghosn vádjait: „Ha a vádlottnak mondanivalója van az ügyével kapcsolatban, adja elő az indoklását nyíltan, japán bíróság előtt, és hozzon rá bizonyítékokat” - tette hozzá Mori, aki a nap folyamán több sajtótájékoztatót is tartott Ghosn ügyében.

A sajtó azonnali összehívását a politikus azzal indokolta, hogy valós képet akar adni a világnak az ügyről. Áprilisban Japán ad otthont az ENSZ ötévente megrendezett bűnmegelőzési és bűnügyi igazságszolgáltatási konferenciájának, ezért elemzők szerint Tokió kiemelten fontos ügyként kezeli Ghosn ügyét, és mindent megtesz annak érdekében, hogy az üzletembernek a japán igazságszolgáltatás elleni vádjait megcáfolja.

Libanon és Japán közt nincs kiadatási egyezmény, Bejrútot pedig az Interpol sem kötelezheti Ghosn őrizetbe vételére, ugyanakkor a volt cégvezér nem hagyhatja el Libanont. Míg elemzők nem látnak esélyt Ghosn kiadatására, az üzletembert hamarosan be fogják idézni egy másik ügyben, egy 2008-as izraeli útjával kapcsolatban, miután feljelentés érkezett ellene. A libanoni törvények egyébként tiltják a belépést a szomszédos Izraelbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!