szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az amerikai elnök szerint az Egészségügyi Világszervezet nem kezelte megfelelően a helyzetet, és összejátszik Kínával. Amíg nem tárják fel az ügyet, az Egyesült Államok nem küld oda több pénzt.

Az Egyesült Államoknak kötelessége elszámoltatni a WHO-t a koronavírus-járvány ügyében tett lépései miatt – mondta kedden Donald Trump, aki egyben azt is bejelentette, hogy amíg ez nem történik meg, országa beszünteti a szervezet támogatását. Az elnök döntését rengeteg vezető egészségügyi szakértő kritizálja.

Richard Horton, a The Lancet orvosi szaklap főszerkesztője egyenesen úgy fogalmazott: Trump a támogatás megvonásával emberiesség elleni bűncselekményt követ el.

Minden tudósnak, minden egészségügyi dolgozónak, minden állampolgárnak lázadnia kell a globális szolidaritás e felháborító elárulása ellen"

– írta.

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára ennél óvatosabban, de ugyancsak egyértelműen fogalmazott: "Ha végre véget ér ez a világjárvány, időt kell szakítani a visszatekintésre, hogy egészében megértsük, hogyan alakult ki és terjedt el ilyen gyorsan a betegség világszerte, és hogyan reagáltak rá az illetékesek. A lecke, amit így megtanulunk, létfontosságú lesz, amikor majd hasonló kihívásokkal kell szembenéznünk a jövőben. De most nem ennek van itt az ideje. Ahogy annak se jött még el, hogy csökkentsük a WHO vagy bármilyen más, a vírus ellen harcoló humanitárius szervezet működési forrásait."

Trump a WHO-ra mutogat, és leállítja a támogatását

Az amerikai elnök szerint a szervezet nem reagált megfelelően a koronavírus-járványra, ezért tudott világszerte elterjedni a kórokozó.

Guterres szavait erősítette Amesh Adalja nyilatkozata. A bostoni Johns Hopkins Egyetem egészségbiztonságért felelős részlegének munkatársa arról beszélt, hogy a WHO követett el hibákat, és valóban lehetséges, hogy meg kell reformálni a működését, de erre csak a járvány elmúltával kerülhet sor:

Ilyesmit nem egy pandémia kellős közepén csinálunk."

A német külügyminiszter azt üzente Trumpnak, hogy "a vádaskodás nem segít". Heiko Maas hozzátette azt is, hogy a járvány terjedésének megállítása érdekében éppen erősíteni kellene az ENSZ-t és a WHO-t, hiszen a közreműködésükkel lehet hatékonyabbá tenni az ellenszer, védőoltás kutatását, tesztelését és későbbi elosztását.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, semmi sem indokolhatja az Egyesült Államok lépését egy olyan pillanatban, amikor a WHO közreműködésére nagyobb szükség van, mint bármikor.

Lawrence Gostin, a WHO közegészségügyi és emberi jogi központjának igazgatója Trump döntése után úgy nyilatkozott: az Egyesült Államok végül rosszul jár, mert más országok töltik majd be azt az űrt, amelyet a támogatása megvonásával hagyott. Ennek pedig következményei lesznek. "A globális egészségügyben, egy világjárvány közepette, Amerika el fogja veszíteni a hangját" – jósolta.

A The Guardian, amely összegyűjtötte a reakciókat, emlékeztetett: a WHO-t több szempontból is kritizálták a koronavírus-járvány kezelése miatt. Egyebek mellett – és ezt az amerikai elnök is hangsúlyozta – azzal vádolták, hogy részrehajló Kínával, nem lépett fel keményebben vele szemben a járvány kezdeti szakaszában, amikor Peking fontos információkat tartott vissza és megpróbálta elhallgattatni azokat, akik figyelmeztettek a közeledő veszélyre.

Sokan azt sem nézik jó szemmel, hogy a WHO továbbra sem adja vissza – a járványra egyébként rendkívül hatékonyan reagáló – Tajvan tagságát, mivel a szigetet Kína saját területének tekint.

Akadtak, akik üdvözölték Trump döntését, köztük Joshua Wong hongkongi demokráciaaktivista, aki a "kínai diplomácia egy ágának" nevezte a WHO-t.

Az amerikai elnök akkor szüntette be az Egészségügyi Világszervezet támogatását, amikor őt magát is számos kritika éri a koronavírus-járvány helybeli kezelése miatt. Az Egyesült Államokban már 600 ezer embert fertőzött meg a kórokozó, közülük 24 ezren meghaltak.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Dánia újranyitja az iskolákat

A dán iskolák harmadában már most újraindul a tanítás, jövő héttől pedig valamennyi iskolának fogadnia kell a gyerekeket.