szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sem oktatási intézményekben, sem könyvtárakban nem lehetnek az új nemzetbiztonsági törvény szellemiségével ellentétes könyvek.

Tüntetések Hongkongban
Soha nem látott tüntetési hullám söpört végig Hongkongon, miután 2019 tavaszán a helyi törvényhozás megpróbálta megkönnyíteni a szökevények kiadatását Kínának. Bár a törvényt rég visszavonták, a demonstrációk a nyáron zavargássá fajultak. Ősszel ismét fellángolt az erőszak, a rendőrök már éles lőszert is használtak. Kövesse velünk a demonstrációk legfrissebb fejleményeit!
Friss cikkek a témában

A hongkongi kormányzat elrendelte hétfőn azoknak a könyveknek az eltávolítását az iskolákból, amelyeknek a tartalma ellentétes lehet a múlt héten hatályba lépett, Pekingben elfogadott nemzetbiztonsági törvénnyel. Az új, Hongkongra szabottan kidolgozott jogszabály a szakadár tevékenységet, a felforgatást, a terrorizmust, valamint a nemzetbiztonság veszélyeztetésére külföldiekkel való összejátszást sorolja fel a jogsértések négy kategóriájaként. A hétfői rendelkezés értelmében e négy kategória mentén

az iskolaigazgatóknak és a tanároknak felül kell vizsgálniuk a tankönyveket és az egyéb oktatási anyagokat.

A múlt héten a kormányzat hasonló rendelkezést fogadott el a könyvtári könyvekkel kapcsolatban is. A tiltólistára tett szerzők közt van Joshua Wong hongkongi emberi jogi aktivista és Tanya Csan, a hongkongi Polgári Párt egyik képviselője is.

Csan a South China Morning Post lapnak arról nyilatkozott, hogy jogászként nem érti, miért vizsgálják egy 2014-ben kiadott könyvét az új törvény alapján, ha a kormány ígérete szerint annak nem lesz visszamenőleges hatálya. Wong pedig Twitteren állapította meg, hogy ez a gyakorlat már csak egy lépésnyire van a tényleges cenzúrától.

A kínai Országos Népi Gyűlés állandó bizottsága június 30-án szavazta meg a Hongkongra vonatkozó, széles körű bírálatokat kiváltó nemzetbiztonsági törvényt, amely július 1-én lépett hatályba. Ennek értelmében Peking egy nemzetbiztonsági irodát is létrehoz Hongkongban azzal a feladattal, hogy felügyelje a hongkongi kormányzat nemzetbiztonsággal kapcsolatos munkáját, és útmutatást nyújtson számára ezen a téren. De az iroda emellett joghatóságot gyakorol majd egyes, "bonyolultnak" tekintett esetek felett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Kína az első nap megmutatta, mit jelent a hongkongi biztonsági törvény

Kína szándékosan és látványosan felrúgta az 1997-ben Nagy-Britanniától visszakapott Hongkong státusát megállapító szerződést: a július elsején életbe lépett biztonsági törvény ugyanis durván korlátozza a szabadságjogokat és ezzel megsérti az "egy állam, két rendszer" elvet. A Pekinget kiszolgáló hongkongi rendőrség már az első nap őrizetbe vette azokat, akik szerinte megsértették a törvényt.