szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tűzoltóknak sikerült megfékezniük a lángokat, mielőtt elérte volna a tábort.

Egy héttel azután, hogy porig égett a Leszbosz szigeti Moria menekülttábor, tűz ütött ki a Görögországhoz tartozó Számosz szigetének egyik menekülttáborában kedden este. A görög bevándorlásügyi minisztérium adatai szerintszerint a táborban, amelynek befogadóképessége hivatalosan 650 fő, 6400 ember él.

A közeli Vati város polgármestere, Jorgosz Sztancosz a dpa német hírügynökségnek azt mondta, hogy a lángok a tábor regisztrációs központjától nem messze csaptak fel. A sziget online hírportálja, a Samos Today később azt jelentette, hogy a tűzoltóknak sikerült megállítaniuk a tábortól 200-300 méterre keletkezett tűz terjedését.

A tábor nincs veszélyben – közölte a helyi Thema 104.6 rádióban a polgármester, aki korábban attól tartott, hogy lángok a menekültek sátraira is átterjedhetnek.

Több segítséget vár Görögország az uniótól

A migráció kérdésében Európa nem engedhet meg magának egy újabb kudarcot - figyelmeztetett a görög miniszterelnök azután, hogy leégett a leszboszi menekülttábor.

Helyi híradások szerint a rendőrség előállított néhány férfit gyújtogatás gyanújával, de egyelőre nem lehet tudni, kik ők és mi lehetett a szándékuk.

A múlt heti Leszbosz szigeti tűz óta, amely elpusztította az ottani Moria menekülttábort, és amelyet a gyanú szerint menedékkérők gyújtottak, görög politikusok nem zárták ki, hogy az bevándorlók másutt is ezt a taktikát követik majd az égei-tengeri szigetek menekülttáboraiban, hogy így érjék el áttelepítésüket a szárazföldi Görögországba vagy észak-európai országokba.

A leszboszi tűzeset nyomán az Európai Unióban felizzott a vita arról, kinek kell felelősséget vállania az EU országaiba illegálisan belépő, dokumentumok nélkül érkező migránsokért.

A török partok közvetlen közelében lévő görög szigeteket különösen súlyosan érintik a bevándorlási hullámok. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kedden Athénban tárgyalva kijelentette, hogy a migráció közös kihívást jelent az Európai Unió számára, s annak kezeléséből minden egyes tagállamnak ki kell vennie a részét.

(Képünk illusztráció, egy másik görögországi menekülttáborban készült.)

Gerald Knaus: az EU a külső határokon eltekint a jogállami normáktól

Az EU-török menekültügyi megállapodás szellemi atyja úgy látja a Moria tábort elpusztító tűz után, hogy Görögországban szándékosan tartják rettenetes körülmények között a menedékkérőket, mert mindenkit el akarnak riasztani attól, hogy Európába jöjjön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Itthon

Nem szabad – ezt a két szót tudja magyarul a tranzitzónából kikerült fiú

Ali közel négy hónapot, Ghanim és családja másfél évet töltött magas kerítések között a tompai tranzitzónában. A múlt héten kerültek Vámosszabadiba, ahol szabadabb körülmények között várhatják menedékkérelmük elbírálását. Örülnek, hogy kijárhatnak a táborból, de nem múlt el nyom nélkül a hosszú bezártság, és sorsuk is bizonytalan.