Dél-Afrika megszabadulna 1,5 millió AstraZeneca-vakcinától, mert rajtuk nem segít

Elcserélnék, eladnák az oxfordi vakcinát, mert az egyes tanulmányok szerint nem véd a Dél-Afrikában felbukkant vírusvariánstól.

  • hvg.hu hvg.hu
Dél-Afrika megszabadulna 1,5 millió AstraZeneca-vakcinától, mert rajtuk nem segít

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Csekély az AstraZeneca oltóanyagának hatásfoka a koronavírus dél-afrikai mutánsával szemben, így az ország úgy döntött, hogy leállítja egészségügyi dolgozóinak oltását a vakcinával, és megpróbálja eladni, vagy más típusúra cserélni azt – írta meg szerdán a BBC. A portál információi szerint a Dél-afrikai Köztársaság inkább a Johnson&Johnson cég vakcináját választaná, holott eddig már közel másfél millió oltóanyagot kaptak az AstraZeneca gyártósorairól.

„Már most is van több olyan ország, akik jelentkeztek az AstraZeneca oltóanyagáért, el fogjuk nekik adni” – nyilatkozta szerdán az ország egészségügyi minisztere, Zweli Mkhize. „Tudósaink folytatják az AstraZeneca vakcinájának vizsgálatát, és igyekszünk még a szavatossági idő lejárta előtt eladni azokat” – tette hozzá. Mkhize megjegyezte, hogy az ügy kapcsán kikérik az Egészségügyi Világszervezet (WHO) véleményét is.

A Dél-afrikai Köztársaságban eddig közel másfél millióan kapták el a koronavírust, és 47 ezren haltak meg, így messze az ő számaik számítanak a legrosszabbnak a kontinensen. Nem ők az elsők, akik lemondanak az AstraZeneca oltóanyagáról: korábban Szváziföld egészségügyi minisztere jelezte, hogy nem kérnek a gyártó vakcinájából.

(Kiemelt képünk illusztráció!)

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.