Tetszett a cikk?

Újabb mélypontra süllyedt az USA és Oroszország kapcsolata az után, hogy Joe Biden amerikai elnök igennel válaszolt arra az újságírói kérdésre, gyilkosnak tartja-e Vlagyimir Putyin orosz elnököt. Oroszország konzultációra hazarendelte washingtoni nagykövetét, az USA pedig valószínűleg már a jövő héten újabb szankciókat vezet be Oroszország ellen a 2020-as amerikai elnökválasztásba való állítólagos beavatkozás miatt.

Párját ritkítja, hogy egy nagyhatalom vezetője gyilkosnak tartsa egy másik nagyhatalom első emberét és azt ki is mondja. Most ez történt, s Joe Biden amerikai elnök még azt is hangsúlyozta, Oroszországnak fizetnie kell azért, hogy 2020-ban ismét megpróbálta befolyásolni az amerikai elnökválasztás eredményét, és igyekezett támogatni a republikánus jelöltet, a hivatalban lévő Donald Trumpot.

A sértés olyan komoly volt, hogy Moszkva is azonnal reagált. A külügyminisztérium konzultációra hazarendelte washingtoni nagykövetét, a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov pedig közölte: szemmel láthatóan Biden nem érdekelt a kétoldalú kapcsolatok javításában és ezután Oroszország ebből kiindulva fog politizálni. A nyilatkozatot minden orosz elleni támadásként értékelő, hatalmon lévő párt, az Egységes Oroszország pedig felszólította parlamenti frakciójának tagjait, hogy március 18-án délig – a párt vezetőinek érveit felhasználva – tegyenek közzé posztokat a közösségi oldalakon.

Az alaphangot alighanem Putyin hű szövetségese, a Csecsenföldet vaskézzel kormányzó Ramzan Kadirov adta meg. „Egyértelmű, hogy Bidennek orvoshoz kellene fordulnia. Egy olyan ember, aki nem tudja a saját védelmi minisztere nevét, az valóban veszélyes a társadalomra. Biden csak a következő madárijesztő, akit a külügyminisztérium az elődje helyére ültetett” – írta Kadirov.

Ramzan Kadirov
AFP / Sputnik / Said Tsarnaev

A legyilkosozott Putyin viszont meglehetősen lekezelő választ adott. „Gyerekkorunkban, amikor veszekedtünk egymással az udvaron, azt mondtuk: aki mondja másra, az mondja magára. S hogy mit válaszolok? Azt, hogy jó egészséget! Mindenféle irónia és viccelődés nélkül, jó egészséget kívánok neki” – üzente az orosz államfő.

Biden – aki azt is hangsúlyozta, hogy több területen, például a nukleáris leszerelésben kész együttműködni Oroszországgal – nem csupán szavakban vette fel a kesztyűt. Januári hivatalba lépése után gyorsan szankciókat léptetett életbe Oroszország ellen amiatt, hogy feltételezhetően az orosz titkosszolgálat próbálta meg tavaly augusztusban novicsok idegméreggel megölni Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőt. „Oroszország közvetlen halálos veszélynek teszi ki a saját és más államok polgárait” – indokolta az amerikai kereskedelmi minisztérium a legújabb intézkedéseket, amelyekkel a vegyi fegyverek előállítására alkalmas eszközök, illetve technológiák exportját tiltotta meg.

AFP

Várhatóan a jövő héten újabb büntetőintézkedéseket is bejelentenek, ezúttal a 2020-as elnökválasztásba való beavatkozás miatt. Meg nem erősített hírek szerint a következő szankciós körben olyan személyek ellen hoznak büntetőintézkedéseket, akik részt vettek az amerikai belpolitikába való beavatkozási kísérletekben.

Nem, nem, soha

Az utóbbi napok oroszországi eseményei arra utalnak, hogy Moszkvának annak ellenére sem áll szándékában visszavonulót fújni, hogy az Egyesült Államokhoz hasonlóan az EU is szankciókat léptetett életbe Oroszország ellen a Navalnij-merénylet, illetve az ellenzéki vezető bebörtönzése miatt. Az illetékes moszkvai bíróság június 23-ig meghosszabbította Navalnij tíz munkatársának háziőrizetét – ezt azért rendelték el, mert a Navalnij által alapított korrupcióellenes alapítvány (FBK) vezetői szervezték a Navalnij bebörtönzése miatti márciusi országos tüntetéseket. Ezzel ugyanis megsértették a koronavírus-járvány miatt bevezetett gyülekezési tilalmat – és akár kétéves börtönt is kaphatnak, ha a bíróság igazolva látja a vádakat.

Alekszej Navalnij
SEFA KARACAN / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP

A háziőrizetet nem sokkal az után hosszabbították meg, hogy a rendőrök Moszkvában mintegy kétszáz ellenzékit vettek őrizetbe egy konferencián, ahol arról tárgyaltak, kik és hol induljanak majd az ősszel esedékes oroszországi parlamenti és helyhatósági választáson. A rendezvény megszervezését Putyin egyik korábbi oroszországi ellenfele, a börtönbüntetésből való szabadulása óta külföldön élő egykori Jukosz-vezér, Mihail Hodorkovszkij is támogatta. Az orosz hatóságok már korábban sem riadtak vissza a tömeges őrizetbevételektől, de a mostani eset – amikor egy konferencia valamennyi résztvevőjét rabomobilokba zsúfolták – precedensértékűnek számít. A hivatkozási alap egyébként az volt, hogy a rendezvényt egy Oroszországban „nemkívánatosnak” tartott szervezet hívta össze.

Twitter-stop

Moszkva közben a jelek szerint ki akarja szorítani az országból az ellenzék által használt egyik legfontosabb közösségi médiumot, a Twitter mikroblogot. Arra hivatkozva, hogy a Twitter nem törölte az orosz hatóságok által törvényellenesnek ítélt posztokat, a Roszkomnadzor nevű ellenőrző hivatal lelassította a képek és videók Twitterre való feltöltési sebességét és nem kizárt, hogy végül az egész szolgáltatást be fogják tiltani az országban. A Twittert Oroszországban mintegy 13 millióan használják és az egyik legismertebb felhasználó maga Alekszej Navalnij. Orosz források szerint egyébként a hatóságok már képesek arra, hogy a nemzetközi feszültség további növekedése esetén teljesen elzárják az orosz internetet a világ többi részétől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!