Németországban is járhat könnyítés az oltás után, csak jóval később, mint itthon

Ott a második oltás után két héttel kaphatnak könnyítést a beloltottak, őket ugyanúgy kell majd kezelni, mint a negatív PCR-teszttel rendelkezőket. Kiváltságok nem lesznek.

  • MTI MTI
Németországban is járhat könnyítés az oltás után, csak jóval később, mint itthon

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Németországban is kaphatnak mentességet a járványügyi korlátozások alól a védettek a kormány vasárnap kiszivárgott terve szerint. A javaslat - melyről hétfőn tárgyalhatnak a szövetségi kormány vezetői és a tartományi kormányfők - a Robert Koch országos közegészségügyi intézet (RKI) április elején készített szakvéleményén alapul.

Abban azt írták, egy beoltott az utolsó adag - kétfázisú oltás esetén a második, egy adagból álló védőoltásnál az egyetlen adag - beadása utáni 15. naptól kisebb valószínűséggel terjeszti a vírust, mint egy tüneteket nem mutató fertőzött.

A berlini vezetés javaslata szerint erre a megállapításra építve be kellene vezetni, hogy a beoltottakat az utolsó adag beadása utáni 15. naptól kezdve ugyanúgy kell kezelni, mint a negatív SARS-CoV-2-teszttel rendelkezőket. Ugyanakkor kiváltságokkal, többletjogosítványokkal nem jár az oltás, vagyis a beoltottak is csak azokat az üzleteket kereshetik fel, csak azokat a szolgáltatásokat vehetik igénybe és csak azokat kulturális, sport vagy egyéb intézményeket látogathatják, amelyek működése az aktuális járványhelyzethez igazított szabályok alapján engedélyezett.

A szövetségi kormány azt is javasolja, hogy mentsék fel a külföldi út miatti karanténkötelezettség alól az oltással rendelkezőket, kivéve a SARS-CoV-2 valamely új, fokozottan veszélyes típusa által erősen fertőzött területeken tett utakat.

A fertőzésveszéllyel járó kapcsolatok, érintkezések számának csökkentését szolgáló szabályok alóli esetleges felmentések ügyében csekély engedményeket javasolnak, a tervezet szerint csak az idősotthonokban, bentlakásos ápolási otthonokban élő beoltottak esetében kellene visszavonni a korlátozásokat, enyhítendő az ilyen intézményekben élő emberek elzártságát.

Németországban a Pfizer/BioNTech-, az AstraZeneca- és a Moderna-féle vakcinával oltanak, a lakosság 7 százaléka - 5 855 864 ember - kapta meg mindkét adagot valamelyikből.

A járvány harmadik hulláma egyelőre erősödik Németországban, de nem olyan ütemben, mint ahogy azt a szakértők várták. Az elmúlt 24 órában csaknem 19 ezer új fertőzöttet találtak, ez kis csökkenés az egy héttel korábbi adathoz képest, az elhunytak száma viszont nőtt, most 120 ember vesztette életét. Németországban a járvány kezdete óta 3,28 millió fertőzöttet találtak és 81564 ember hunyt el.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?