szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ez kulcsfontosságú a koronavírus delta variánsa és más változatai elleni védelemhez.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A teljes beoltottság kulcsfontosságú a koronavírus és változatai, köztük a delta variáns elleni védelemhez, az Európai Unió által jóváhagyott valamennyi vakcina magas szintű védelmet nyújt a SARS-CoV-2 által okozott betegségek ellen és a halálesetek megelőzésére – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerdán közös közleményében.

A két uniós ügynökség ösztönzi mindazokat, akik jogosultak az oltásra, hogy időben vegyék fel a vakcina mindkét adagját. Szerdán közben a WHO is kiadott egy közleményt, amiben arra figyelmeztetnek, hogy nem kellene annyira sietni a harmadik oltásokkal:

A WHO azt kéri, hogy szeptemberig egy ország se adjon be harmadik vakcinát

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint legalább szeptemberig várni kellene, hogy a hátrányos helyzetben lévő régiókban is beoltsák a lakosság egy részét.

A beoltottság fontos a súlyos betegségekkel küzdők és a kórházi kezelés kockázatának kitettek védelmére, alapvető szerepet játszik a vírus terjedésének csökkentésében és az újabb vírusváltozatok megjelenésének megakadályozásában is

– az EMA és az ECDC. A már beoltottak esetleges megfertőződése nem jelenti azt, hogy a vakcinák nem működnek. Noha az unióban engedélyezett vakcinák mindegyikének hatékonysága nagyon magas, egyetlen oltóanyag sem százszázalékos hatékonyságú. Ez azt jelenti, hogy nagyon korlátozott számban előfordulhat fertőzés a beoltottak körében is.

Azt is tanácsolták, hogy bizonyos esetekben fontolóra kell venni az oltóanyag első és második adagja közötti idő csökkentését az engedélyezett határokon belül. A beoltottak sokkal jobban védettek a koronavírus és variánsai ellen, mint a nem beoltottak, ezért mindenkinek törekednie kell arra, hogy a lehető leghamarabb teljes védettséget szerezzen a koronavírus ellen – figyelmeztettek.

Az amszterdami székhelyű uniós gyógyszerügynökség ez idáig a Pfizer/BioNTech Comirnaty, az AstraZeneca Vaxzevira, a Moderna Spikevax, valamint a Johnson & Johnson vállalatok koronavírus elleni vakcináját ajánlotta használatra. Emellett vizsgálja a Szputnyik V-t, a Sanofi vállalat Vidprevtyn nevű oltóanyagát, a CureVac CVnCoV nevű vakcináját, valamint a Sinovac és a Novavax vakcináit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!