szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Száz katonát küldenek az észtek. Korábban a britek is ígértek katonákat, ők még novemberben megérkezhetnek. Lengyelország ötméteres acélfalat akar emelni a határon, hogy elejét vegye a fehérorosz rezsim menekültekkel való zsarolásának.

Lengyel-fehérorosz határválság
Lengyelország és Fehéroroszország határán több ezer ember zsúfolódott össze, a két határőrség se be, se vissza nem engedi őket. A nagy hideg miatt egyre több a halott, a diplomáciai feszültség fokozódik, és Oroszország szerepe sejlik fel a háttérben. A hvg.hu hírekkel és helyszíni beszámolókkal tájékoztat a történtekről.
Friss cikkek a témában

Száz katonával támogatja Észtország Lengyelországot a fehérorosz határon. Ezt az észt hadsereg jelentette be Twitter-oldalán. Mariusz Blaszczak lengyel nemzetvédelmi miniszter megköszönte a felajánlást.

Korábban az Egyesült Királyság is katonai támogatást ígért a lengyel határőrség számára: várhatóan még novemberben egy brit hadmérnöki századot vezényelnek a lengyel–fehérorosz határra. Az ő feladatuk a határkerítés javítása és a határ menti utak átjárhatóságának biztosítása lesz. A lengyel médiában pénteken idézett brit sajtóértesülések szerint 100-150 katonáról lesz szó.

Lengyelország a jövő év közepéig 5 méter magas acélfalat emel a Fehéroroszországgal közös határszakaszon.

A térségben november végéig rendkívüli állapot van érvényben. A lengyel–fehérorosz határon év eleje óta 34 ezer határsértési kísérletet regisztráltak. Lengyel becslések szerint 3-4 ezer, fehérorosz közlés szerint viszont 7 ezer ember tartózkodott a térségben, és akart átkelni Lengyelországba, mielőtt egy részüket elszállították volna. Az Európába bevándorolni szándékozó zömében közel-keleti országokból elmenekült embereket repülőkkel szállították a fehérorosz fővárosba, Minszkbe, majd juttatták el a határra.

Fülke a lengyel-fehérorosz határról: Szemünk láttára zsarolja Lukasenka és Putyin az EU-t

Kollégáink, Bihari Ádám és Németh András a lengyel-fehérorosz határ közelében vannak, hogy tudósítsanak a legújabb menekültválságról. A beszélgetést péntek délután 3-kor rögzítettük.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök felajánlotta, hogy országa ötezer ember hazaszállításáról gondoskodna, de ajánlatát ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a fennmaradó kétezer bevándorlót fogadja be az Európai Unió, egy Németországba vezető humanitárius folyosó létesítésével, amit Berlin elutasított. Négyszázukat csütörtökön egy repülőgépen hazaszállítottak Minszkből Irakba.

Reviczky Zsolt

Lengyelország diplomáciai offenzívát folytat annak érdekében, hogy leállíttassa a menekülteket Minszkbe szállító repülőjáratokat. A lengyel vezetés huzamos ideig tartó válságra számít a fehérorosz határon.

Eközben Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa pénteken közölte, hogy ugyan a lengyel–fehérorosz határon kialakult helyzet Minszk elítélendő intézkedéseinek eredménye, ez nem menti fel Lengyelországot emberi jogi kötelezettségei alól. Szerinte káros következményei vannak a határ mentén bevezetett rendkívüli állapotnak és belépési tilalomnak, mivel megakadályozza a nemzetközi szervezeteket és a civil társadalom képviselőit abban, hogy humanitárius segítséget nyújtsanak.

Arról is beszélt, hogy azok a lengyel jogszabályok, melyek lehetővé teszik a hivatalos határátkelőkön kívül az ország területére lépők azonnali visszaküldését, aláássák a menedékkérelem beadásához, valamint a hatékony jogorvoslathoz való jogot. A jogszabályt módosítani kell annak érdekében, hogy a Lengyelország területére lépő emberek kérelmet nyújthassanak be, és egyéni értékelés keretében kezdődhessen meg a menekültügyi eljárásuk – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Le Monde: Lengyelországnak nagyon jól jön a fehérorosz határprovokáció

Igazából a jobboldali-populista lengyel kormány profitál a legtöbbet a Lukasenka által provokált viszályból, mert a migrációs nyomás láttán az EU kénytelen beállni mögé. Így értékeli a helyzetet a Le Monde-ban Jacques Rupnik, a párizsi Politikatudományi Egyetem, a Science Po Nemzetközi Tanulmányok Intézetének tiszteletbeli kutatási igazgatója.