szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Válasszon a párbeszéd és a konfrontáció között Vlagyimir Putyin – üzente az Egyesült Álamok az Ukrajnával kapcsolatos diplomáciai tárgyalások kritikus hetének előestéjén, miközben az orosz csapatok továbbra is a határ mentén állomásoznak.

Az Egyesült Államok és Oroszország vezető diplomatái és katonatisztjei vasárnap este Genfben munkavacsorát tartottak a hétfői hivatalos tárgyalások előtt, hogy megvitassák Moszkva követeléseit – írja a The Guardian. A követeléseket a múlt hónapban két szerződéstervezetben fogalmazták meg, az egyiket az Egyesült Államokkal, a másikat a NATO-val. A tartalmuk nagy része elfogadhatatlan Washington és a szövetség számára. A legfontosabb az a kötelezettségvállalás, hogy Ukrajna soha nem lesz a NATO tagja.

Az orosz küldöttség vezetője, a külügyminiszter-helyettes Szergej Rjabkov, az orosz delegáció helyettes orosz minisztere „elképesztőnek” nevezte a vasárnap esti vacsoramegbeszélést, amelyet az amerikai leszerelési konferencia nagykövetének a  Genfi-tóra nézőrezidenciáján tartottak. „A beszélgetés nehéz volt, de üzletszerű. Úgy gondolom, hogy holnap nem fogjuk vesztegetni az időt. Soha nem veszítem el az optimizmusomat, mindig ez vezérel” – mondta Rjabkov.

Az amerikai delegáció vezetője, Wendy Sherman külügyminiszter-helyettes az Egyesült Államok elkötelezettségét hangsúlyozta a „szuverenitás, a területi integritás és a szuverén nemzetek szövetségválasztási szabadságának nemzetközi elvei mellett” – olvasható a vacsoráról szóló külügyminisztériumi beszámolóban. Eszerint az oroszoknak azt mondta, hogy az Egyesült Államok „szívesen látja a diplomáciai úton történő valódi előrelépést".

MTI

Oroszország 100 ezer katonát állomásoztat Ukrajna közelében, és hasonló létszámú csapatot készítenek elő arra, hogy rövid időn belül mozgósítsák – mondta Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap, aki szerint a héten folytatott diplomáciai egyeztetés az igazság pillanata volt az orosz elnök számára.

„Két út áll előttünk” – mondta a CNN-nek. – „Van a párbeszéd és a diplomácia útja, hogy megpróbáljunk megoldani néhányat ezekből a nézeteltérésekből, és elkerüljük a konfrontációt. A másik út a konfrontáció és a masszív következmények Oroszország számára, ha megújítja az Ukrajnával szembeni agresszióját. Most fogjuk tesztelni a felvetést, hogy Putyin elnök melyik utat hajlandó választani”.

A Biden-kormányzat kitart amellett, hogy a szuverén államok joga, hogy a NATO-tagságért folyamodjanak, így ez nem képezi alku tárgyát. Az amerikai csapatok európai állomásoztatása sem az, hangsúlyozták a kormányzat tisztviselők. De arról is beszéltek, hogy Washington megvitatna más biztonsági garanciákat, például a rakétatelepítések és a kontinensen zajló hadgyakorlatok kölcsönös korlátozását. Ez messze elmaradna a Moszkva által követelt átfogó változásoktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az USA sem vár áttörést a hétfői genfi amerikai-orosz tárgyalásokon

Nem vár áttörést az amerikai külügyminiszter a héten esedékes amerikai-orosz biztonsági tárgyalásoktól, de reméli, hogy sikerül valamilyen közös alapra jutni az ukrajnai válság kapcsán. Ezt maga Antony Blinken közölte vasárnap a CNN amerikai hírtelevízió Az unió állapota című műsorában.

Bihari Ádám Világ

Egy ukrajnai orosz invázió esetén Putyinnak is volna félnivalója

Egyre komolyabb a nyugtalanság az ukrán határ melletti orosz csapatösszevonások miatt, vannak, akik egyenesen egy orosz inváziótól tartanak, és már az idejét is sejteni vélik. Több szakértő azonban nyugalomra int, és az sem mellékes, hogy a kazahsztáni zavargások átírhatják Moszkva esetleges terveit.