szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EU egyelőre nem követi a washingtoni példát.

Az Egyesült Királyság Külügyminisztériuma bejelentette, hogy az Oroszország felől érkező növekvő fenyegetés hatására a kijevi brit követség állományának egy részét és hozzátartozóikat kivonják Ukrajnából – írja a Guardian. A brit lépés talán azért nem nevezhető igazán meglepőnek, mivel hétfőn reggel már kiderült, hogy Antony Blinken külügyminiszter utasítására hasonlóképp cselekszenek az ukrán fővárosban működő amerikai követség tagjai is. Mindkét állam részéről csak azok a tisztviselők maradnak a városban, akik feltétlenül szükségesek a nagykövetségek működtetéséhez.

Eközben Brüsszelben Josep Borrell, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfő reggel arról beszélt, hogy az Európai Unió nem követi a washingtoni példát, így a tagállamok Ukrajnába delegált diplomatái ott is maradnak.

Borrell hangsúlyozta: az EU példátlanul egységes az Ukrajnában kialakult helyzetet illetően. Újságírói kérdésre válaszolva azt is hozzátette, hogy a keddi külügyi tanácskozáson egyelőre nem lesz szó Oroszország elleni újabb konkrét szankciókról.

Dánia külügyminisztere, Jeppe Kofod a tanácskozásra érkezve kijelentette: az Európai Unió készen áll arra, hogy példa nélküli, a 2014-esnél is szigorúbb szankciókat vezessen be Moszkva ellen, amennyiben Oroszország megtámadja Ukrajnát. „Az orosz vezetésnek tisztában kell lennie azzal, hogy ha katonai erővel és provokációkkal akarja megváltoztatni az európai határokat, akkor magas árat kell fizetnie” – mondta.

Simon Coveney ír külügyminiszter arról beszélt: az orosz haditengerészeti gyakorlatok az Ír-tenger nemzetközi vizein „nem kívánatosak”. „Nincs hatalmunk megakadályozni, de világossá tettem a dublini orosz nagykövetnek, hogy hazánk nem örül ezeknek a gyakorlatoknak. Ez nem a megfelelő idő arra, hogy növeljük a katonai tevékenységet és a feszültséget” – mondta Coveney.

Annalena Baerbock német külügyminiszer arról beszélt, hogy habár minisztériuma „készenléti” tervet dolgoz ki a nagykövetségek alkalmazottai és más, Ukrajnában tartózkodó német állampolgárok számára, egyelőre nem lát okot az evakuálásukra.

Az ukrán külügyminisztérium egyik szóvivője elmondta, hogy bár tiszteletben tartják, hogy a külföldi országoknak jogukban áll szavatolni a diplomáciai képviseletük tagjainak biztonságát, ugyanakkor ezt a lépést korainak tartják, és véleményük szerint eltúlzott óvatosságból fakad.

Ahogy mi is beszámoltunk róla az orosz–ukrán viszony annyira feszültté vált az elmúlt hetekben, hogy már a Fehér Ház is arról beszél, hogy Oroszország bármelyik pillanatban megtámadhatja Ukrajnát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!