szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Igor Kirillov, az orosz haderő sugárzás-, vegy- és biológiai védelmi parancsnokánál ez úgy néz ki, hogy kitaláltak egy speciális biológiai anyagot, amelyet denevérek és vándormadarak segítségével juttattak volna célba.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője megint előállt a Moszkva által előszeretettel ismételgetett elmélettel, amely amerikai finanszírozású ukrajnai biológiai laboratóriumokról szólnak. Azt állította: az orosz fegyveres erők bizonyítékot találtak arra, hogy a Pentagon halálos kórokozók titkos, egyebek között vándormadarak általi terjesztésére szolgáló mechanizmus létrehozására irányuló kutatásokat támogatott. Az oroszok váltig állítják: "A dokumentumok szerint az amerikai fél azt tervezte, hogy 2022-ben Ukrajnában a madarak, denevérek és hüllők kórokozóival kapcsolatos munkát folytat majd, később áttérve az afrikai sertéspestis és a lépfene vándormadarak általi terjesztése lehetőségének tanulmányozására".

Igor Kirillov, az orosz haderő sugárzás-, vegy- és biológiai védelmi parancsnoka kijelentette: bizonyíték van arra, hogy a harkivi laboratóriumból több mint 140 olyan edényt szállítottak külföldre, amelyek denevérek ektoparazitáit – bolhákat és kullancsokat – tartalmaztak. Állítása szerint az egyik projekt keretében denevérek biológiai fegyverként való alkalmazását vizsgálták.

A tábornok azt hangoztatta, hogy az amerikaiak célja olyan biológiai anyag előállítása, amely képes szelektíven célba venni különböző etnikai csoportokat, "különösen a szlávokat". Beszámolója szerint az Egyesült Államoknak sikerült a kijevi, harkivi és odesszai biolaboratóriumok dokumentációjának és az ott tárolt bioanyagoknak a nagy részét Lvivbe és Lengyelországba szállítani.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter antalyai sajtótájékoztatóján hivatalos magyarázatot sürgetett az Egyesült Államoktól a laboratóriumok működésére, amelyekben szerinte "etnikai irányultságú" biológiai fegyverek előállítását célzó kísérletek folytak.

Az Egyesült Államok visszautasította a vádakat. Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője szerint az orosz állítások nevetségesek és az orosz dezinformációs hadviselés részei. Az amerikaiak azt is állítják, hogy általában az orosz kommunikáció azelőtt vet be ilyen híreszteléseket, mielőtt maguk vetnek be vegyi fegyvereket, ahogyan azt tették Szíriában is. "Nem csak az eszközeik vannak meg hozzá, de a közelmúltban láthattuk azt is, hogy nem félnek bevetni ezeket a fegyvereket. Nyitva kell tartanunk a szemünket" - mondta Psaki újságírók előtt, a Washington Post tudósítása szerint.

Az orosz kormány csütörtökön meghatározta azoknak a korábban külföldről behozott áruknak és berendezéseknek a listáját, amelyeknek stabilizációs okokból ideiglenesen tilos elhagyniuk az országot. A felsorolásban technológiai, távközlési, orvosi berendezések, járművek, mezőgazdasági gépek, elektromos berendezések vannak.

A lista több mint 200 tételből, köztük vasúti kocsikból és mozdonyokból, konténerekből, turbinákból, fém- és kőmegmunkáló gépből, monitorokból, kivetítőkből, konzolokból és panelekből áll. A korlátozás egyes faanyagokra is kiterjed. Az Eurázsiai Gazdasági Unió tagállamaira, valamint – Abházia és Dél-Oszétia kivételével – az egész világra érvényes korlátozás 2022 végéig érvényes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!