szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ratifikálta a kínai parlament szerdán a kényszermunkát tiltó nemzetközi egyezményeket.

Pekinget azzal vádolják, hogy kényszermunkát alkalmaz a muzulmán többségű Hszincsiang-Ujgur tartományban. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) kényszermunkára vonatkozó egyezményeinek a ratifikálása volt a feltétele annak, hogy az Európai Unió ratifikáljon egy Kínával 2020 végén a beruházásokról aláírt kétoldalú megállapodást.

Az Országos Népi Gyűlés (a kínai parlament) állandó bizottsága ratifikálta a kényszermunkáról szóló 1930. évi, illetve a kényszermunka megszüntetését elrendelő 1957. évi egyezményt – jelentette be a parlament a háromnapos ülésszak végén.

A ratifikálásra azután került sor, hogy ILO szakértői bizottsága februárban „mély aggodalmát” fejezte ki amiatt, ahogyan Kínában az etnikai és vallási kisebbségekkel bánnak, egyebek mellett Hszincsiang-Ujgur tartományban.

Kényszermunkával dolgoztatott ujgurok készíthetik az iPhone-ok üvegét

A Tech Transparency Project legfrissebb jelentése szerint az ujgurok vagy „vállalják" a kényszermunkát az Apple-nek beszállító Lens Technology gyárában, vagy átnevelő táborokba zárják őket.

Emberi jogi szervezetek szerint legalább egymillió ujgurt és más muszlim etnikumok tagjait zárták be táborokba az északnyugat-kínai tartományban.

Peking azt állítja, hogy szakmai átnevelő táborokról van szó, amelyeknek célja, hogy eltántorítsák a lakóit a terrorizmus és a szeparatizmus gondolatától.

A téma a nemzetközi közösséget is foglalkoztatja. Az Egyesült Államokban olyan törvény lépett életbe 2021 decemberében, amely megtiltja a kínai ujgurok által kényszermunkában gyártott termékek vásárlását. Washington az ujgurok elleni népirtással vádolja Kínát. Peking határozottan tagadja ezt a vádat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!