szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Bizottság szerint a legális migráció segítséget nyújthat az európai munkaerőhiány megfékezésében.

A legális migráció és a munkavállalók bevonzása céljából nyújtott be javaslatcsomagot az Európai Bizottság szerdán, írják közleményükben. A csomag részeként megerősítik a nem uniós országokkal folytatott együttműködést és olyan lépéseket javasolnak, amelyek elősegítik a képzett bevándorlók munkavállalását. Az intézkedések egyúttal segítséget nyújthatnak az európai munkaerőhiány és a migráció általános kezelésében.

Margarítisz Szhinász, az európai életmód előmozdításáért felelős alelnök szerint az ukrajnai menekültválság ellenére is szükség van fenntartható és közös migrációs lépések megindításának. Szhinász szerint a mostani javaslat „lehetővé teszi a bevándorolni szándékozók számára körülményeik javítását, miközben képzettebb munkaerőt biztosítanak a befogadó országok számára, akik pedig általában véve fellendítik a gazdaságot.”

Ylva Johansson belügyi biztos szerint évente 2-3 millió nem uniós állampolgár érkezik Európába jogszerűen (szemben a legfeljebb 200 ezer irregulárisan érkezővel), a jogszerű migráció pedig „elengedhetetlen a gazdasági fellendülésünkhöz, a digitális és zöld átálláshoz, valamint az Európába vezető biztonságos eljutási lehetőségek létrehozásához, mindeközben pedig csökkenti az irreguláris migrációt.”

A csomag részeként összevonnák és egyszerűsítenék a munkavállalási és tartózkodási engedélyek kérelmét, valamint megkönnyítenék a „huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező” jogállás megszerzését a beutazási és tartózkodási feltételek egyszerűsítésével (például lehetővé tennék a különböző tagállamokban eltöltött tartózkodási időszakok összeszámítását).

A Bizottság emellett javasolja, hogy fokozzák az uniós és partnerországok közötti együttműködést, amely segíthet az európai munkaerőpiacon, valamint a tehetséggondozási partnerségeket is fellendítené a kezdeményezés egy uniós tehetségbázis létrehozásával, amely segítene a munkáltatóknak és a harmadik országból érkező állampolgároknak egymásra találni. Ezen felül annak érdekében, hogy megkönnyítsék az Ukrajnából újonnan érkezők munkaerőpiachoz való hozzáférését, a Bizottság kísérleti kezdeményezést javasol, amelyet 2022 nyaráig kell elindítani.

A javaslatcsomag részeként a Bizottság közép- és hosszú távú céljai közé sorolja, hogy képzett és tehetséges munkavállalókat vonzzanak be a munkaerőhiánnyal küzdő és munkaerőigényes ágazatokban (például a tartós ápolás/gondozásban), lehetőséget teremtsenek a fiataloknak új országok felfedezésére, és előmozdítsák a technológiai innovációs vállalkozói szellemet az Unióban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!