szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ország államfője szerint megoldható, hogy Törökország felhagyjon a svéd és a finn NATO-csatlakozás bojkottálásával

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A finn parlament kedden 188 támogató és 8 ellenző szavazattal jóváhagyta, hogy Finnország benyújtsa csatlakozási kérelmét a NATO-ba. Helsinki ezzel követte Svédország múlt heti döntését az észak-atlanti szövetségbe lépésről.

Sauli Niinistö finn államfő kedden Stockholmba látogatott, ahol Magdalena Andersson svéd miniszterelnökkel találkozott. Közös sajtótájékoztatójukon Andersson bejelentette, hogy a két ország "kéz a kézben" tervezi végigjárni a folyamatot, ezért szerdán egyszerre fogják benyújtani hivatalos csatlakozási kérelmeiket a NATO-hoz.

A finn államfő a svéd parlamenthez szólva arról is beszélt, hogy szerinte "konstruktív párbeszéddel" megoldható, hogy Törökország felhagyjon a két ország NATO-csatlakozásának bojkottálásával. Arra reagáltak, hogy Recep Tayyip Erdoğan török ​​elnök hétfő este azt mondta, ne is fáradjon a finn és a svéd delegáció azzal, hogy Törökországba utazzon, mert nem fogják jóváhagyni az országuk NATO-csatlakozását.

Erdogan: Nem hagyjuk jóvá Svédország és Finnország NATO-csatlakozását

A múlt héten még azt mondta a török elnök, hogy csak fenntartásai vannak a két ország csatlakozásával szemben, most azonban keményebb hangot ütött meg.

Annalena Baerbock német külügyminiszter biztosította a két skandináv országot afelől, hogy a NATO már az átmeneti időszakban hajlandó megfelelő biztonsági garanciákat biztosítani Svédország és Finnország számára. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője üdvözölte a döntést, és elmondta, hogy "Svédország és Finnország az EU teljes körű támogatására számíthat a NATO-tagság kérdésében".

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a finn parlament keddi szavazására reagálva úgy fogalmazott: a svéd és finn NATO-csatlakozás "nem változtat semmin", hiszen a két ország már régóta részt vett a NATO katonai gyakorlataiban.

A Fehér Ház kedden bejelentette, hogy Joe Biden amerikai elnök csütörtökre Washingtonba invitálta Magdalena Anderssont és Sauli Niinistőt. Az amerikai elnöki hivatal szóvivője elmondta, hogy a találkozón a NATO-csatlakozás részleteit beszélik át, valamint szó lesz az európai biztonságról és Ukrajna támogatásáról is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!