szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kijevi védelmi minisztérium abban bízik, hogy a katonák orosz hadifoglyok átadásáért cserébe mielőbb hazatérhetnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz hadsereg által hónapokig ostromolt kikötőváros utolsó védőit az ukrán vezetés utasította arra, hogy ne folytassák a harcot, miután a felek kétoldalú megállapodást kötöttek. Ukrajna célja az volt, hogy minél több ember túlélését biztosítsa, miután a hetek óta keményen támadott gyárban a jelentések szerint már alig maradt élelem és ivóvíz.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán azt közölte, hogy 959 katona „adta meg magát” kedd óta. Közülük 51 sebesültet orvosi ellátásban részesítenek, a többieket pedig a donyecki régióban található Olenivka településre vitték, és egy korábban ott üzemelő börtönkolónia területén helyezték el.

A kijevi védelmi minisztérium abban bízik, hogy a katonák orosz hadifoglyok átadásáért cserébe mielőbb hazatérhetnek. A sorsuk azonban egyelőre bizonytalan, Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő legalábbis nem volt hajlandó cáfolni, hogy úgy bánnak majd velük mint bűnözőkkel vagy hadifoglyokkal.

Az ukrán vezetés azt is közölte, hogy minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy kijussanak az erődítményszerű acélműből, akik továbbra is odabenn vannak, de elismerték, hogy katonai segítséget nem tudnak nyújtani nekik – írja a BBC.

Ugyancsak a brit közmédia tudósításából derül ki – bár megerősíteni független forrásból nem tudták az információt –, hogy a szakadárok szerint egyelőre a korábban odabenn tartózkodó ukrán katonáknak csak kevesebb mint a fele hagyta el az Azovsztalt. Erről Gyenyisz Pusilin oroszpárti szakadár vezető beszélt a TASZSZ orosz hírügynökségnek.

A BBC azt is hozzáfűzte: nem világos, hogy eredetileg hány katona volt az acélgyárban, továbbá az ukránok és az oroszok egymásnak ellentmondó információkat közöltek arról, hogy hányan távoztak mostanáig.

A háborúról szóló folyamatos tudósításunkat itt találja.

(Nyitókép: Orosz katonák vizsgálják át a magukat megadó ukrán katonákat az Azovsztal acélműben, Mariupolban, 2022. május 18-án.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!