szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Salétromsavas tartályt lőttek ki az oroszok Szeverodonyeckben, a térség kormányzója az óvóhelyeken maradásra szólította a helyieket és szódaoldattal átitatott védőmaszkok viselését javasolta.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Légicsapást mértek kedden a Donyec-medencében lévő Luhanszk megyei Szeverodonyeckre, és eltaláltak egy salétromsavas tartályt egy vegyi üzem területén az orosz erők - közölte Szerhij Hajdaj Luhanszk megyei kormányzó a Facebookon. A kormányzó felhívta a térség lakosait, hogy ne hagyják el az óvóhelyeket, és készítsenek szódaoldattal átitatott védőmaszkokat, emellett azt tanácsolta Szeverodoneck lakóinak, hogy kövessék figyelemmel a szél irányát.

Figyelmeztetett, hogy a salétromsav belélegezve, lenyelve, valamint a bőrrel és a nyálkahártyákkal érintkezve is veszélyes. A sav gőze irritálja a légutakat, enyhe mérgezés esetén hörghurut, az alsó légutak enyhe gyulladása, szédülés, álmosság jelei mutatkoznak, míg súlyos mérgezés esetén tüdőödéma is felléphet.

A késő délutáni órákban Hajdaj arról adott hírt Facebook-bejegyzésében, hogy az orosz csapatok Szeverodonyeck nagyobb részét ellenőrzésük alá vonták, de kiemelte, hogy a várost nem sikerült bekeríteniük. Hétfő éjjel a Telegram üzenetküldő csatornán a kormányzó már beszámolt arról, hogy a 2014 óta megyeszékhelyként működő városba még beljebb nyomultak az orosz csapatok és már a belvárosi utcákon folynak a harcok.

"A regionális központban a pusztítás szintje a rubizsneihez és a popasznaihoz közelít. A város létfontosságú infrastruktúrája közel száz százalékban megsemmisült, a lakásállomány 90 százaléka károsodott, 60 százaléka már nem helyreállítható. Az ágyúzások miatt lehetetlen humanitárius segélyszállítmányokat eljuttatni a városba, illetve embereket evakuálni onnan" - írta.

Nem fognak sietni a visszafoglalással

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közben kijelentette, hogy Ukrajna nem fog sietni területei visszafoglalásával, ha ez több tízezer áldozatot követel, hanem megvárja a szükséges fegyvereket. Ezt azon a sajtótájékoztatón mondta, amelyet Kijevben Zuzana Caputová szlovák államfővel közösen tartott.

Az elnök szerint a már 2014 óta tartó harcok miatt lakatlanná vált települések Kijev számára "nem jelentenek prioritást". Kelet-Ukrajnában a "megfelelő fegyverek hiánya miatt nehéz az ukrán hadseregnek", miközben Oroszország és a velük együttműködő szakadárok a térségben összpontosították a legtöbb fegyverzetet és a legnagyobb személyi állományt. Az ukrán elnök egyúttal biztosított afelől, hogy Ukrajna visszaszerzi az egész területet, amely történelmileg és minden nemzetközi jogszabály szerint hozzá tartozik.

Harkiv megyében eközben több, mint tíz órán keresztül lőtték az orosz erők Zolocsin települést, egy idős nő életét vesztette, egy másik nő pedig megsebesült - közölte Viktor Kovalenko, a kistérség vezetője.

Az ukrán katonai hírszerzés kedden a Telegramon videofelvételt tett közzé arról, hogyan szállítottak helikopterekkel fegyvereket és lőszereket a mariupoli Azovsztalban lévő ukrán katonáknak. "Az égetően szükséges fegyverek és lőszerek Mariupol védőihez eljuttatása érdekében az ukrán fegyveres erők helikopter-pilótái és az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának különleges erői egyedülállóan összetett hadműveletet hajtottak végre" - kommentálta a videót a hírszerzés.

A háborúról szóló tudósításunkat erre találja:

Megszületett a hatodik EU-s szankciós csomag Oroszország ellen, Litvánia katonai felszerelést küld Ukrajnába - percről percre a háborúról

Megállapodtak az európai uniós tagállamok az orosz olaj unióba tartó exportjának betiltásáról. Az év végére EU-ba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni. Litvánia Bayraktar drónokat ígért Ukrajnának. Percről percre az orosz-ukrán háborúról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!