Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Betonkeménységű az elköteleződésünk az Észak-atlanti szerződés ötös cikkelye felé, amely szerint egy támadás a NATO bármely tagállama ellen az összes állam megtámadását jelenti
– jelentette ki egy sajtótájékoztatón Ned Price, az Egyesült Államok külügyi szóvivője, amikor újságírók az Oroszország elleni szankciókról kérdezték.
A kérdés előzménye, hogy Litvánia szombat óta nem engedi át az országon a Kalinyingrádba tartó, az Európai Unió által szankcionált termékeket, ami az áruforgalom nagyjából 50 százalékát is jelentheti. Az orosz külügy erre reagálva hétfő délután felszólította Litvániát, hogy azonnali hatállyal törölje el a vasúti áruforgalomra vonatkozó tilalmat, ellenkező esetben Oroszország „fenntartja magának a jogot megtorló lépések megtételére”, hogy ezzel megvédje a nemzeti érdekeit.
Oroszország külügyminisztériuma kedden mindehhez hozzátette:
a megtorlás nem pusztán diplomáciai, hanem gyakorlati lesz.
Azt is közölték, a litván kereskedelmi korlátozást „nyíltan ellenséges” tevékenységként értékelik. Szerintük ezzel Litvánia megsérti a nemzetközi jog szerinti kötelezettségét, amelyet a 2002-es EU–Oroszország-megegyezés tartalmaz, és amely a Kalinyingrád és Oroszország közötti tranzit szabályait rögzíti.
Price arra is emlékeztetett: elköteleződésük az Észak-atlanti szerződés felé nemcsak elméleti, de meg is erősítették a jelenlétüket, különösen a NATO keleti határain, ahol a legnagyobb az orosz fenyegetettség.
A kérdésre, hogy ezek szerint Amerika teljes mellszélességgel támogatja-e a litvánok által megerősített szankciókat, Price úgy felelt: „Litvánia a NATO szövetségének tagja, az ötös cikkely pedig a szövetség alapköve. (…) Litvánia rendíthetetlen partnere a szövetségnek.
Kiállunk a NATO mellett, kiállunk a NATO-beli szövetségeseink mellett, és kiállunk Litvánia mellett.
Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:
Az oroszok halálbüntetéssel is sújthatják az elfogott amerikaiakat, Boris Johnson szerint katasztrofális volna bárminemű engedményt is tenni Putyinnak - a háború szerdai eseményei
A Fehér Ház szóvivője Dmitrij Peszkov korábbi közleményére reagált, a brit kormányfő szóvivője kijelentette, hogy az Egyesült Királyság kitart Ukrajna mellett és kész friss anyagi és katonai támogatást biztosítani a nemzetközi közösség részéről a háború sújtotta országnak.