szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Márpedig úgy tűnik, hogy az oroszoknak ez a célja.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A délkelet-ukrajnai Zaporizzsja atomerőművet megszálló orosz erők az erőművet a Moszkva által 2014-ben elcsatolt Krím ellátási hálózatához készülnek csatlakoztatni. Az áramtermelés átirányítása azonban komoly problémákat okozhat – figyelmeztetett az Energoatom nevű ukrán szolgáltató a Guardian beszámolója szerint. A zaporizzsjai Európa legnagyobb atomerőműve, amit az invázió kezdeti időszaka óta orosz megszállás alatt áll.

Petro Kotin, az Energoatom elnöke a Reutersnek elmondta, hogy az erőmű átállítása rendkívül bonyolult folyamat, melyhez a létesítményt le kell választani az ukrán rendszerről, mielőtt fokozatosan csatlakoztatják az oroszhoz.

Első lépésként meg kell rongálni az ukrán energiarendszerhez csatlakozó erőmű vezetékeit, ami el is kezdődött: augusztus 7. és 9. között az oroszok már három villanyvezetéket rongáltak meg. Jelenleg az üzem egyetlen gyártósorral üzemel, ami rendkívül veszélyes.

"Amikor az utolsó gyártósort lekapcsolják, az erőművet dízelmotorral működő generátorok látják majd el. Ezután minden ezeknek megbízhatóságán és az üzemanyagkészletükön fog múlni" – mondta Kotin.

A Krím félszigettől nem messze található erőműben Ukrajna 15 reaktora közül hat működik, amelyek négymillió otthont képesek ellátni árammal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!