szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Jevgenyij Prigozsin korábban tagadott, és beperelte azokat, akik kapcsolatba hozták a zsoldoscsoporttal.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Jevgenyij Prigozsin Kreml-közeli orosz oligarcha hétfőn hivatalosan is elismerte, hogy ő alapította a Wagner-csoport nevű hírhedt orosz biztonsági magáncéget 2014-ben. Korábban tagadta, hogy köze lenne a csoporthoz, sőt a kapcsolatait megszellőztető Bellingcat oknyomozó hírportált, Meduza orosz híroldalt és Eho Moszkvi rádióadót be is perelte.

„Magam tisztítottam ki a régi fegyvereket, válogattam ki a golyóálló mellényeket, és találtam szakértőket, akik segíteni tudtak nekem” – idézte Prigozsint az oligarcha Concord nevű cateringcégének sajtószolgálata a VKontaktye orosz közösségi oldalon. Prigozsin hozzátette: akkor, 2014. május 1-jén született meg a későbbi Wagner-csoport orosz „hazafiakból”. Az oligarcha azt is beismerte,

azért alapította a csoportot, hogy támogassa a kelet-ukrajnai oroszbarát szeparatistákat

– írja a The Guardian.

A társalapító a szélsőjobbos kötődésű Dmitrij Utkint lehet, a csoportot pedig minden valószínűség szerint Hitler kedvenc zeneszerzőjéről, Richard Wagnerről nevezték el.

Prigozsin szerint az Ukrajnában és más országokban harcoló Wagner-katonák hősök.

A The Guardian emlékeztet: 2018-ban megöltek egy orosz újságírót, aki azt vizsgálta, milyen szerepet tölt be Közép-Afrikában a Wagner-csoport.

Az orosz fegyveres erők veteránjaiból álló csoport Líbiában, Szíriában, a Közép-afrikai Köztársaságban és Maliban is felbukkant. Prigozsint cége Kremllel kötött étkeztetési szerződései miatt „Putyin séfjeként” emlegetik. Az oligarchát az Egyesült Államok és az Európai Unió is szankciókkal sújtotta a Wagner-csoporthoz fűződő viszonya miatt. Emellett azzal gyanúsítják, hogy ő működteti az Internet Research Agency nevű trollfarmot, amely Washington szerint megpróbálta befolyásolni az amerikai választások kimenetelét.

Prigozsin az elmúlt időszakban azzal került be a hírekbe, hogy videofelvételek tanúsága szerint egy fegyenctelepen önkénteseket toborzott a csoport számára, félévi harc után amnesztiát ígérve az elítélteknek.

Moszkvának már mindenki náci, csak a saját nem

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!