Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Alig több mint 6 hétig volt brit kormányfő, máris távozik Liz Truss: gazdaságélénkítési programja a királynő halála után teljes kudarcot vallott, vezető minisztereit elvesztette, a Konzervatív Párt pedig három hónapon belül a harmadik miniszterelnökkel próbálkozhat megoldani a gazdasági krízist, miközben a történelmi hátrányban vannak a Munkáspárt mögött.

Lemondott Liz Truss brit miniszterelnök: a konzervatív politikus mindössze 44 napot tölthetett a Downing Street 10-ben, ez idő alatt azonban amit csak lehetett, kormánya és ő maga is elrontott. Ezzel ő lett az Egyesült Királyság legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke, a tory párt pedig két hónap alatt a harmadik miniszterelnököt fogyaszthatja el, miután Boris Johnson nyár végén távozott.

Brit tragikomédia: így vittek gazdasági káoszba egy sikeres országot

Csak idő kérdése volt: miután teljes a gazdasági káosz, a konzervatív képviselők pedig kis híján egymást verték a parlamentben, lemondott az alig másfél hónapja hivatalban lévő brit miniszterelnök, Liz Truss, mert minden politikai támogatás elfogyott mögüle.

Beszédében azt mondta: hatalmas gazdasági és világpolitikai bizonytalanságban vette át az ország vezetését, amikor a családok és a vállalkozások a számláikkal küzdenek, Vlagyimir Putyin háborúja fenyegeti a kontinens biztonságát, a brit gazdaság pedig lassan növekszik. Úgy fogalmazott: a Konzervatív Párt azért választotta meg, hogy ezt a helyzetet megváltoztassa, víziója egy alacsony adókon alapuló, magas teljesítményű gazdaság volt, amely kihasználja a Brexit nyújtott szabadságokat. Azt azonban észre kellett vennie: abban a helyzetben, amelybe került, nem tudja végrehajtani azt, amit elvár tőle a párt, így tájékoztatta III. Károly királyt és a pártot, hogy lemond, és megkezdődhet utódja kiválasztása.

A procedúra technikailag megegyezik azzal, ami Boris Johnson lemondását követte, ám gyorsított eljárásban, már jövő péntekre eredménye lesz. A jelölteknek 20 tory képviselő támogatását kell bezsebelniük a nevezéshez, ahonnan végül kettőre szűkül a verseny, a győztesről pedig a teljes tory tagság dönt. A pletykák szerint Rishi Sunak és Penny Mordaunt (mindketten indultak a Johnson utáni versenyben is, Sunakot győzte le Truss a végén) lehet az esélyes, mindeközben a Munkáspártot vezető Keir Starmer (akiknek 30 százalékpontos előnyt mérnek jelenleg), a Liberális Demokrata pártelnök Ed Davey és a skót miniszterelnök, SNP-vezér Nicola Sturgeon is országgyűlési választásokat sürgetett. Graham Brady, az 1922 bizottság (a kormányzati pozíciót nem betöltő tory politikusok köre) vezetje szerint október 28-án lehet a szavazás, a cél, hogy novemberre meglegyen az új vezető.

Truss kinevezése II. Erzsébet királynő utolsó intézkedése volt, az uralkodó mindössze két nappal később hunyt el. Nem sokkal később pénzügyminisztere és közeli szövetségese, Kwasi Kwarteng minibüdzsét jelentett be, amely drasztikus adócsökkentéssel és a „leszivárgó gazdaságban” bízva orvosolta volna a gazdasági válságot, de tovább növelte volna a brit államadósságot. A bejelentés hatására a font történelmi mélypontra esett a dollárral szemben, és az IMF és az Egyesült Államok is figyelmeztette a brit kormányt, Kwarteng és Truss pedig kénytelen volt részlegesen visszavonni a terveket, de mindössze annyit módosítottak, hogy a legmagasabb keresetűek személyi jövedelemadójának 45 százalékos kulcsát mégsem törölték el.

60 milliárd fontos fekete lyuk van a brit költségvetésben, Truss helyét is megkérdőjelezik

Az ellenzéki Munkáspárt vezére új költségvetést követel, ám Liz Truss miniszterelnök hangsúlyozta: nem lesz megszorítás, nem csökkenti a kiadásokat. Csakhogy az adócsökkentés miatt 60 milliárd font így kissé hiányzik a költségvetésből.

A csomag azonban nemcsak azért volt problémás, mert nem volt rá fedezet (és nem is csak azért, mert a leszivárgó gazdaság elmélete, amely szerint a fent felpörgő teljesítmény eléri az alsóbb rétegeket, nagyon ritkán működik), hanem azért is, mert a Konzervatív Párt alsóházi képviselőit is megosztotta. Ez azért volt égető kérdés, mert Truss elődje, Boris Johnson is a párton belüli bizalmatlanságba bukott bele.

Boris Johnson lemondott: A Konzervatív Párt azt szeretné, hogy új vezetője legyen, ezért az lesz

Hivatalosan is lemondott Boris Johnson brit miniszterelnök, az utódlási harc végéig azonban a Downing Streeten marad. Beszédében azt mondta: a konzervatívokat átjárta a csordaszellem, és engednie kellett a nyomásnak, mert senki sem nélkülözhetetlen.

Kwasi Kwartenget 38 nap után, múlt pénteken váltotta le fájó szívvel Truss, helyére Jeremy Hunt szenior tory politikus került a pénzügyminiszteri pozícióba, aki vissza is vonta elődje szinte minden intézkedését.

A végső lavina hétfőn indult el, amikor belügyminisztere, Suella Braverman egy e-mail-baki miatt kénytelen volt lemondani (a helyét Grant Shapps vette át), az alsóház szerdai ülésén, a miniszterelnöki kérdések órájában pedig párton kívül és belül is hatalmas nyomás alá került a kormányfő, 40 párttársa nem támogatta a repesztéses bányászat újraengedélyezéséről szóló szavazásban, amely de facto bizalmatlansági szavazásként volt aposztrofálva Truss-szal szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!