Tetszett a cikk?

„Politikai lelki társától” búcsúzott el Liz Truss pénteken: Kwasi Kwarteng egy keményvonalas tory reformcsomagba bukott bele, ezt pedig nem engedhette el az új miniszterelnök – akinek szintén lehet, hogy meg vannak számlálva a napjai.

Péntek délután számoltunk be róla, hogy Liz Truss brit miniszterelnök mindössze 38 nappal a hivatalba lépése után kirúgta pénzügyminiszterét, Kwasi Kwartenget. A lépés brit politikai mércével teljesen észszerű és várható volt: a királynő halála után nem sokkal új költségvetési tervet, úgynevezett minibüdzsét jelentett be Kwarteng a válság kezelésére, amely botrányba torkollott nemcsak Westminsterben, de országszerte is: a szabadpiachívő pénzügyminiszter a „leszivárgó gazdaság” elvét követve hatalmas adócsökkentést tervezett, amelynek lényege, hogy az alacsonyabb terhek magasabb gazdasági teljesítményt idéznek elő, és elvileg ezáltal az egész ország prosperitását növelik.

A lépéssel nemcsak az volt a baj, hogy nem nyújtott védőhálót a veszélyeztetett csoportoknak a megélhetési válságban, hanem az is, hogy tartalmazta például a bankárok jutalomlimitjének és a szupergazdagok különadójának eltörlését is, az így keletkező költségvetési foltok kitömésére pedig 70 milliárd fontos hitelt vettek volna fel. Kwarteng, miután a font történelmi mélypontra esett a bejelentést követően, meghátrált (hibáját arra fogva, hogy „a királynő halála miatt elsiették a dolgokat”), de ezután is csak a gazdagok adócsökkentését vették ki a csomagból. Most Jeremy Hunt ül a helyére, aki rutinos a tory kabinetekben, Liz Truss pedig kénytelen kitáncolni pénzügyminisztere blamájából.

Jeremy Hunt: bakizó brit külügyminiszter

Jeremy Hunt: bakizó brit külügyminiszter Rendkívül kínos helyzetbe hozta magát új pozíc ió jában Jeremy Hunt brit külügyminiszter. Pekingi bemutatkozó látogatásán kín ai partnerének, Vang Jinek azt találta mondani, hogy felesége japán. Érzékelve a bakit, rögtön helyesbített, hogy kín ai , majd vendéglátójának elmondta, csak büszkélkedni akart azzal, hogy rokoni kapcsolatok fűzik Kínához.

A Truss–Kwarteng szakítás a búcsú szavaiból ítélve nagyon különbözik attól, ahogyan Boris Johnson és miniszterei elváltak egymástól: a miniszterelnök nehéz pillanatról és egy jó barát elvesztéséről beszélt, a volt pénzügyminiszter pedig tisztelettel vette tudomásul kirúgását. Nem véletlen:

Kwarteng személyében legfőbb szövetségeset veszítette el Truss.

Már a Truss-kabinet összeállítása előtt megírták, hogy a brit kormány egyik legnagyobb presztízsértékű pozíciója, a pénzügyminiszteri poszt biztos várományosa Kwarteng, ő ugyanis hosszú ideje Truss legfőbb tanácsadója volt, főként gazdasági kérdésekben. Mindketten 2010 óta ülnek a brit alsóházban, Truss thatcheri, szabadpiachívő politikáját úgy tudni, javarészt az a Kwarteng ihlette, akivel közösen írtak könyvet a minimális állam brit jövőjéről, Margaret Thatcherről pedig saját kötetben is értekezett, magára „pragmatikus thatcheritaként” hivatkozott. Kapcsolatukról úgy írtak az őket ismerők: „politikai lelki társak” és olyanok, mint „Batman és Robin”, „két ügyetlen társasági ember, akiknek erős nézetei vannak, összhangban a másikéval.”

Mindig eminens volt, most viszont padlóra küldte az angol fontot

A tudásával csak a magabiztossága vetekedik Kwasi Kwarteng brit pénzügyminiszternek, aki a nevét adta ahhoz az adócsökkentési tervhez, amely miatt összeomlott az angol font árfolyama.

Kwarteng a legelejétől támogatta Truss miniszterelnöki ambícióit, elveszítése pedig azért komoly probléma az új miniszterelnöknek, mert drámai válságban és rekordalacsony tory támogatottságon vette át az ország irányítását, most pedig 30 százalékpontos előnyt mérnek a Munkáspártnak, a YouGov szerint pedig az emberek több mint fele támogatná a lemondását. A brit társadalom és média kiábrándultságát a válság idejére időzített konzervatív ballépésekről jól szemlélteti, hogy a Daily Star bulvárlap élő közvetítést indított azzal a kérdéssel, hogy ki bírja tovább:

Liz Truss miniszterelnökként, vagy egy jégsaláta, amelynek 10 nap a szavatossági ideje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!