szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A frontvonalak mögött több helyen is szaporodnak a védművek, többek között Jevgenyij Prigozsin is egy Luhanszkban kialakítandó Wagner-vonalról beszélt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Védműveket kezdtek építeni az oroszok Mariupol köré – írja a brit védelmi minisztérium, amely szerint két üzem is erre a célra gyártja a sárkányfogaknak is nevezett beton tankcsapdákat (illusztrációként használt képünkön a második világháborús Siegfried-vonal maradványaiként látható sárkányfogak szerepelnek).

Ezeket a védelemeket vélhetően Mariupol és Nikolszke, valamint a város északi oldala és Sztarji Krim falu között húzták fel. Mariupol részét képezi annak a logisztikai és kommunikációs szempontból is kulcsfontosságú szárazföldi hídnak, vagy korridornak, ami összeköti Oroszországot a Krímmel. Ugyanakkor sárkányfogakat az oroszok által megszállt Zaporizzsjába és Herszonba is küldtek a védelem megerősítése érdekében.

Az orosz erők az általuk megszállt területek nagy részén láthatóan védelemre rendezkednek be, például a Putyin séfjeként emlegetett üzletember, a Wagner-csoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin is arról beszélt már október közepén, hogy Luhanszkban megkezdték a Wagner-vonal kiépítését. A frontvonalak mögött zajló lázas munka célja az lehet, hogy megakadályozza a további ukrán betöréseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Ilyen az élet most Mariupolban – avagy még egy indok az ukránoknak, hogy harcoljanak

Leginkább egy apokalipszis utáni világot bemutató mozifilmre emlékeztet a 82 napig tartó ostrom után májusban orosz kézre került dél-ukrajnai város, Mariupol. A nyugati fegyverek mellett így az is védekezésre serkenti az ukránokat, hogy láthatják, milyen élet vár rájuk, ha a „felszabadítók” elfoglalják lakóhelyüket.