szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A városban az ukrán zászlót is kitűzték.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Befejeződött az orosz csapatok kivonulása Herszon városából a védelmi minisztérium bejelentése szerint – jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség. A tárca napi tájékoztatóján azt közölték, hogy valamennyi orosz katona és általuk használt eszköz is átjutott a Dnyeper folyó nyugati (jobb) partjáról a keletire.

A tájékoztatás szerint a művelet moszkvai idő szerint péntek hajnali 5 órára, magyar idő szerint hajnali 3-ra ért véget.

Szergej Szurovikin, az Ukrajnában harcoló orosz erők parancsnoka szerdán jelentette be, hogy Moszkva kivonja csapatait Herszonból, amelyek aztán a Dnyeper bal partján kialakított állásokat foglalják el. Az orosz védelmi minisztérium csütörtök délelőtt közölte, hogy megkezdődött a „manőver” (az orosz vezetés nem nevezi visszavonulásnak), bizonyítékot azonban nem hozott nyilvánosságra, és egyéb részleteket sem közölt. Volodimir Zelenszkij is óvatosságra intett az orosz bejelentéssel kapcsolatban, úgy fogalmazott: továbbra is helyénvaló a helyzet óvatos megítélése mindaddig, „amíg nem lobog az ukrán zászló a város felett”.

Olekszij Reznikov ukrán védelmi miniszter pedig azt mondta a Reutersnek, hogy legalább egy hétig tart majd az orosz csapatok kivonulása. Az ukrán vezetés becslése szerint eredetileg 20 ezer orosz katona állomásozott a Dnyeper jobb partján, akiknek nagyjából a fele hagyta el csütörtök estig a területet.

Helyszíni beszámolók szerint péntek reggel mégis megjelent az ukrán zászló a város központjában; vélhetően partizánok tűzték ki. Később arról érkeztek hírek, hogy az első ukrán katonák is  megérkeztek Herszonba.

Hogy biztosan kivonult-e valamennyi orosz katona Herszonból, nem tudni. Korábbi felvételek tanúsága szerint sokan a várost a bal folyóparttal összekötő Antonyivszkij híd alatt futó pontonhídon, gyalogosan hagyták el a várost.

Annyi biztos, hogy a környék egyetlen közúti hídja péntekre virradóra részben megsemmisült.

A Daily Telegraph eközben ukrán katonák elmondása alapján arról számolt be, hogy a visszavonuló orosz csapatok hátrahagyják az elesett és sebesült katonákat.

(via MTI, BBC, The Guardian)

Legalább egy hétig tart a herszoni kivonulás, Orbán szerint békefórum a Türk Államok Szervezete - háborús hírek

Az ukránok szerint nem lehet egy-két nap alatt visszavonni az orosz csapatokat Herszonból. Oroszország Ukrajna elleni háborúja 261 napja zajlik. Kövesse a híreit itt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Hiába küldte az ördögöt a frontra Putyin, a szíriai módszer egyelőre kudarcot vallott

Egy hónapja bízta meg az ukrajnai háború irányításával Putyin a Csecsenföldön és Szíriában már bizonyított és a hadi sikerekért túl nagy árnak a civilek legyilkolását sem tartó Szergej Szurovikin tábornokot, de egyelőre úgy tűnik, hogy a Közel-Keleten bevált recept nem hozza a várt eredményt Ukrajnában. Sőt, inkább kontraproduktív. Az oroszok ráadásul a stratégiai fontosságú Herszon városból is visszavonulnak, ami egyértelmű kudarc.