szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína, ahogy az amerikaiak által kilőtt léggömbről, erről is azt állítja, hogy véletlenül került a dél-amerikai ország légterébe.

Az a ballon is Kínából indult, amelyet korábban Kolumbia felett észleltek – jelentette be hétfőn a kínai külügyminisztérium szóvivője, aki azt állította, hogy az eszköz polgári célokat szolgál.

Sajtótájékoztatóján Mao Ning kiemelte, hogy a ballon csupán korlátozott mértékben képes önmagát kormányozni, ezért az időjárási viszonyok miatt letért pályájáról, így jutott az Egyesült Államok, Latin-Amerika és a karibi térség légterébe.

Mi értelme van a kémléggömbnek a műholdak korában?

Meglepően jól irányíthatóak és sokáig egy helyben maradnak a felderítő ballonok. A kínaiak mellett nagy terveik vannak az amerikaiaknak is.

A kolumbiai hadsereg szombaton közölte, hogy ismeretlen eredetű ballont figyeltek meg az ország felett. Az eszköz útját egészen a légtér elhagyásáig követték, az átrepülés során nem veszélyeztette Kolumbia biztonságát vagy védelmét.

Hétfőn a kínai külügyminisztérium bekérette az Egyesült Államok pekingi ügyvivőjét, amiért az amerikai haderő megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a hét közepén felfedezett másik kínai ballont.

 

Kína szerint az USA túlreagálta a kémballon-ügyet

Az amerikaiak szerint a ballon kémkedett, a kínaiak szerint meteorológiai megfigyeléseket végzett. A kínai külügyminisztérium vasárnap tiltakozott Washingtonnál, amiért az amerikai haderő megsemmisítette az Egyesült Államok légterében a hét közepén felfedezett kínai ballont.

Hszie Feng kínai külügyminiszter-helyettes a hétvégén azt mondta, hogy a légi jármű „teljesen véletlenül” jutott el az Egyesült Államok légterébe, kiemelve, hogy civil eszközről volt szó. Felrótta Washingtonnak, hogy akkor lőtték le a léggömböt, amikor már elhagyta volna a légteret.

Az Egyesült Államok súlyos csapást mért a felek közötti kapcsolatok stabilizálására és fejlesztésére irányuló erőfeszítésekre, amelyekről Hszi Csin-ping kínai elnök és amerikai kollégája, Joe Biden novemberi találkozóját követően döntöttek

– olvasható a miniszterhelyettes jegyezte közleményben.

Az amerikai haderő szombaton semmisítette meg a hét közepén felfedezett ballont, amelyet korábban hírszerző légieszköznek minősített. Az ügy miatt elhalasztotta pekingi látogatását Antony Blinken amerikai külügyminiszter, aki a hét végén utazott volna a kínai fővárosba.

 

Mi értelme van a kémléggömbnek a műholdak korában?

Meglepően jól irányíthatóak és sokáig egy helyben maradnak a felderítő ballonok. A kínaiak mellett nagy terveik vannak az amerikaiaknak is.

(Kapcsolt képünkön az USA felett megsemmisített ballon látható.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!