Mi értelme van a kémléggömbnek a műholdak korában?

5 perc

2023.02.05. 10:00

Meglepően jól irányíthatóak és sokáig egy helyben maradnak a felderítő ballonok. A kínaiak mellett nagy terveik vannak az amerikaiaknak is.

Hogy a gyűjtött vagy a megüzent információ volt-e erősebb az USA fölött szombaton lelőtt kínai felderítő léggömb esetében, az egyelőre kérdés. Ha az utóbbiról, az üzenetről volt szó, akkor a szakértői vélemények egyik iránya az: a kínaiak meg akarták mutatni, hogy ők is tudják azt, amivel az amerikaiak próbálkoznak. És még rá is erősítettek: az azonosított repülő objektum párja időközben megjelent Latin-Amerika fölött.

A katonai – főképp felderítő, de másra is alkalmas – léggömbök épp reneszánszukat élik. Most derül ki, hogy a műholdak mellett mennyire jó szolgálatot tesz a több évszázados találmány is. Az előnyök közé tartozik, hogy sokkal olcsóbb a műholdakhoz vagy a kémrepülőgépekhez képest. Ez   a békeidős költségvetésben is számít, élesben pedig nagy különbség, hogy repülőgépet veszít-e el valaki vagy léggömböt.

Tényező az is, hogy míg a műholdak csak átrepülnek a célpont fölött (például naponta egyszer), addig a léggömbök ma már huzamosabb ideig képesek egy helyben lebegni. Így kijátszható például az, hogy a megfigyeltek a műhold távollétére időzítsék az igazán titkos teendőiket.

A hatótávolság, az irányíthatóság napjainkra sokat fejlődött ahhoz képest, hogy az első kémléggömbök még a földhöz horgonyozva működtek. Ilyen volt az elsőként emlegetett példány, a L'Entreprenant (Vakmerő), amelyet 1794-ben, a fleurusi csatában vetettek be a francia csapatok.

Megfigyelő léggömb a fleurusi csatában /// Egy helyben és mégis messze
Wikipedia / közkincs