szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kisvárda és a Ferencváros Törökországban tartózkodó korosztályos labdarúgói és edzőik is jól vannak, mondta a külügyminiszter.

Hamarosan a 116 főből és 19 mentőkutyából álló magyar mentőegység valamennyi tagja megérkezik Törökországba, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyszínen lévő alakulata már három embert mentett ki élve a romok alól, köztük egy gyereket, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedd délután, Sopronból sugározott videós bejelentkezésében a Facebookon.

Szijjártó azt mondta, már minden mentőegység vagy Törökországban van, vagy az induláshoz készülődik. Elsőként a Hunor nevű egység érkezett előző nap az országba, tagjai reggel óta segítik a földrengést követő kutatást az esetleges túlélők után. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság alakulatával kiutazott öt baleseti sebész is szolgálatba állt az érintett térség egyetemi kórházában.

A Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat munkatársai is munkába léptek, az Életjel Mentőcsoport küldöttsége pedig este érkezik meg a katasztrófa sújtotta régióba. Emellett a Terrorelhárítási Központ tizenhat embere, köztük öt orvos és egy ápoló is hamarosan útra fog kelni, sorolta a külügyminiszter. Összesen 116 főből és 19 mentőkutyából áll a magyar kontingens, amely részt vesz a kutatási, mentési és egészségügyi ellátási munkában Törökországban.

Szijjártó Péter ezután arról is beszámolt, hogy két magyar futballcsapat, a Kisvárda és a Ferencváros Törökországban tartózkodó korosztályos labdarúgói és edzőik is jól vannak, ők a hét második felében utaznak haza.

Azt mondta, a földrengés által érintett régióban tizennyolc magyar tartózkodott az eddigi értesülések szerint, a külügyminisztérium kapcsolatban van velük, és mindannyian jól vannak, komolyabb segítséget nem igényeltek, maximum okmánypótlásra lesz majd szükség.

„Még egyszer szeretném kérni önöket, hogyha valaki tud olyan magyar állampolgárról, aki a térségben tartózkodik, akivel adott esetben nem tudják felvenni a kapcsolatot, vagy felvették a kapcsolatot, és segítségre szorul, akkor kérem, hogy értesítsék a kollégáimat, a külügyminisztérium konzuli szolgálatát vagy az ankarai nagykövetségen dolgozókat" – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Keresztes Imre hvg360

17 ezer halott, több milliárd dolláros kár az izmiti katasztrófában – HVG-cikk az 1999-es török földrengésről

Az augusztusi törökországi földrengés következtében tízezrek kerültek sátorvárosokba, s sorsuk továbbra is megoldatlannak látszik. Az első átfogó felmérések szerint azonban a gazdaság viszonylag könnyen átvészelheti a katasztrófát, amely – paradox módon – még hozzá is segítette Ankarát, hogy az EU hivatalos tagjelöltjévé váljon. Az 1999. augusztus 17-i izmiti földrengés a Richter-skála szerint 7,4-es erősségű volt, vagyis csaknem akkora, mint a mostani törökországi-szíriai földrengés. Az akkori rengés epicentruma az ország másik felén, Isztambul közelében volt. Következményeiről a HVG az év november 13-án számolt be, ezt közöljük újra.