Tetszett a cikk?

A bécsi rendőrség három napig fokozottan figyelte az osztrák főváros templomait és egyéb vallási intézményeit, miután a titkosszolgálatok értesülései szerint iszlamista terroristák támadást terveztek több célpont ellen. A veszély talán elmúlt, a rendőrséget viszont sokan bírálják.

Megszállták az osztrák rendőrök a bécsi vallási intézmények környékét: rendőrautók és géppisztolyos rohamrendőrök álltak az épületek környékén, az egyenruhások pedig igazoltatták a gyanúsnak vélt személyeket. A március 15-én kezdődött „ostromállapot” két napig tartott, ahogy közeledett a hét vége úgy oldódott a feszültség, s mostanra nagyjából helyreállt az osztrák főváros szokásos nyugalma. A hatóságok közlése szerint semmilyen incidens sem történt, és senkit sem vettek őrizetbe terrorizmus vádjával.

A riadalmat az okozta, hogy a titkosszolgálatok értesülései szerint iszlamista csoportok terrorakciókat terveztek bécsi templomok ellen. Később a tájékoztatás pontosabb lett, kiderült, hogy a szíriai menekültekhez köthető épületek és intézmények vannak veszélyben, s valószínű, hogy a terrorfenyegetés a szíriai polgárháború kitörésének újabb évfordulójával lehet kapcsolatban. Bár szokatlannak számított, hogy a rendőrség a nyilvánosságot is figyelmeztette a terrorfenyegetés miatt, a templomok és egyéb vallási intézmények a fenyegetés ellenére is nyitva maradtak.

Zavaros üzenetek

Most, hogy úgy tűnik, a terrorveszély elmúlt, megszólaltak azok a hangok, akik szerint a rendőrség nem kezelte jól a válsághelyzetet. „Teljesen ésszerűtlen úgy pánikot kelteni az emberek között, hogy közben nem mondják meg a hatóságok, mi a teendő” – vélekedett egy osztrák biztonsági szakértő, Peter Neumann. A Kremsi Egyetem professzora, Nicolas Stockhammer is úgy gondolja, hogy ugyan dicséretes, ha a rendőrség kommunikál a lakossággal, ám ha az üzenet nem egyértelmű és világos, akkor azt az emberek nehezen tudják értelmezni.

AFP / Joe Klamar

A mostani hivatalos figyelmeztetés szokatlannak tekinthető, Bécset ugyanis annak ellenére a világ egyik legbiztonságosabb fővárosaként tartják számon, hogy a várost a multikulturalizmus jellemzi és számos, sokszor egymással ellenséges viszonyban lévő nemzeti csoport él a kerületeiben. Bécsben – bár az akkor a miniszterelnökséget vezető miniszter tisztét betöltő Lázár János híres-hírhedt 2018-as rasszista, migránsozó és tényelferdítő videója egészen mást sejtet – ritkaságszámba mennek a terrorista akciók. Az utóbbi évtizedekben egyetlen egy ilyen akció történt: 2020 novemberében a macedón és osztrák állampolgársággal rendelkező húszéves Kujtim Fejzulai az osztrák főváros központjában kezdett lövöldözni, s mielőtt végeztek volna vele a rendőrök, négy embert megölt, 23-at pedig megsebesített.

Hibázó hatóságok

Az albán nemzetiségű Fejzulai részben azért ölhetett meg több embert, mert a rendőrség akkor még nem volt feladata magaslatán: bár tudni lehetett, hogy a fiatalember radikalizálódott és csatlakozni akart az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez, a hatóságok nem tartották őt elég szoros megfigyelés alatt.

AFP / Joe Klamar

A 2020-as terrorakció után azonban megváltozott a helyzet, s valószínűleg a mostani határozott fellépés is a taktikaváltás eredményének tekinthető. A parlament elfogadta a sokat bírált terrorellenes törvényt, amely éppen azt a fokozott ellenőrzést teszi lehetővé, amelyet most a vallási intézmények környékén végeztek a hatóságok.

A 2020-as terrorakcióval kapcsolatos felelősségre vonás egyébként még nem zárult le: bár az bizonyítást nyert, hogy a gyilkos egyedül tervelte ki az akciót és társak nélkül lövöldözött, több embert mégis perbe fogtak, mert kiderült, hogy különböző mértékben segítették az elkövetőt. Az elsőfokú ítélet idén februárban született meg: két fiatalember életfogytiglani büntetést kapott, egyikük azért, mert DNS-ét megtalálták a lövöldözés során használt Kalasnyikovon, míg a másik ötszáz euróért eladott egy pisztolyt a tömeggyilkosnak. Másik két ember 19, illetve 20 éves büntetést kapott, lapjelentések szerint valamennyien fellebbeztek az ítélet ellen.

1985-ös római és bécsi terror

A 2020-as gyilkosság előtt legutóbb 1985-ben történt terrorista akció Bécsben: akkor a Schwechat repülőtéren – egy időben a római Fiumicinón elkövetetett támadással – arab terroristák, „Palesztina mártírjai” tüzet nyitottak az El Al izraeli légitársaság gépére felszállni akaró utasokra.

A bécsi lövöldözésben három polgári személy vesztette életét, a biztonsági emberek egy támadót lelőttek, a másikat pedig elfogták a légikikötő közelében. Rómában több volt az áldozat, ott 16-an vesztették életüket és 99-en sebesültek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!