szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány héttel a 103. születésnapja után Floridában elhunyt a nürnbergi per utolsó, még élő ügyésze. A magyar származású Benjamin Ferencz Erdélyben született 1920-ban, majd a családja kivándorolt Amerikába, ő pedig belépett a hadseregbe, és 26 évesen a náci háborús bűnösöket bíróság elé állító egyik ügyész lett a nürnbergi perben.

Pénteken, 103 éves korában elhunyt Benjamin B. Ferencz, az utolsó még életben maradt nürnbergi ügyész – adta hírül a New York Times. A fia, Don megerősítette a halálhírt, és közölte: édesapja a floridai Boynton Beachen, egy idősek otthonában hunyt el – március 11-én ünnepelte a 103. születésnapját.

Benjamin Ferencz a nürnbergi perben a náci háborús bűnösöket milliók meggyilkolásának megszervezéséért, a német gyárosokat pedig azért állította bíróság elé, mert a koncentrációs táborok rabszolgamunkásait használták Hitler hadigépezetének működtetéséhez.

Élete nagy részében a nemzetközi büntetőbíróság és az agressziós háborúk büntethetőségét célzó törvények mellett kampányolt. Kilenc könyv és számos cikk szerzője volt, folyékonyan beszélt franciául, spanyolul, németül, magyarul és jiddisül, és felszólalt a világbékekonferenciákon.

A háborús bűnöket üldöző törvényszékről szóló álma részben megvalósult 2002-ben a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság létrehozásával. Hatékonysága azonban korlátozott, és számos nemzet, köztük az Egyesült Államok sem ismeri el a hatáskörét.

Benjamin Ferencz 1920-ban, Erdélyben született, de a család még abban az évben kivándorolt a zsidóüldözések elől. Manhattannek abban a részében telepedtek le, ahol tombolt a bűnözés. Ő később úgy mesélte: a környezet hatására választás elé került: vagy csirkefogó lesz, vagy jogász. Ő végül a törvény mellett döntött.

Ösztöndíjjal került Harvardra, majd 1943-ban belépett a hadseregbe. A háborús bűnökkel foglalkozó új részlegnél az volt a feladata, hogy bizonyítékokat gyűjtsön a felelősök háború utáni megbüntetéséhez. Dokumentálta a bűntetteket, a lágerek felszabadulása után végigjárta azokat.

Az amerikai kormányzat 1946-ban kérte fel, hogy vállaljon szerepet a nürnbergi perben. 1948-ban az volt a feladata, hogy ügyészként rábizonyítsa a vétkeket az egyik SS kivégzőosztag 22 tagjára. Ezek az Einsatzgruppék több mint egymillió zsidót, romát, szovjet és más állampolgárokat mészároltak le.

Az első tárgyaláson azt hangsúlyozta: a bíróság elé állított parancsnokok, illetve tisztek feladata az volt, hogy öljék meg a zsidókat, illetve azokat az embereket, akiket a nácik alacsonyabb rendűeknek minősítettek.

Az általa a bíróság elé állított 22 SS-tag vádlottak közül 14-en kaptak halálos ítéletet, többen, mint bármelyik másik nürnbergi perben.

Ferencz azóta azzal töltötte életét, hogy a holokauszt áldozatainak és túlélőinek jóvátételt szerezzen. 1970-ben közreműködött a Nemzetközi Büntetőbíróság felállításában, és jelentős szerepe volt abban, hogy az agresszió immár nemzetközi bűncselekménynek számít.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!