szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Gázai övezetben van, akit hajléktalanná tettek azok a csapások, amivel Izrael válaszolt a Hamász szombati rohamára.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Amer Ashour várandós felesége második gyermekükkel pont akkor kezdett vajúdni, amikor Izrael bombázni kezdte a Gázai övezetet. A pár kórházba sietett, ahol a kisfiú megszületett, az Al Jazeera beszámolója szerint azonban mire hazaértek, már nyoma sem maradt az otthonuknak.

Az arab hírügynökség jó ideje nyíltan a palesztinok oldalán áll és tudósításaiban, riportjaiban, valamint az általa megszólaltatott interjúalanyokon keresztül rendszeresen keményen bírálja Izraelt, illetve kérdőjelezi meg annak létét, de a Gázai övezetben jelenleg rajtuk kívül más, világszintű médium nincs jelen, így szinte csak az ő anyagaikra tudunk támaszkodni, ha képet akarunk kapni arról, mi történik most az övezetben élőkkel. Az Al Jazeera tudósításaiban a Hamászról katonai csoportként és nem mint terrorszervezetként számol be.

Az izraeli hadsereg (IDF) a beszámolók szerint lebombázta azt a 11 emeletes, Al-Watan elnevezésű épületet az övezetben, amiben a pár lakott. Ashour elmondása szerint féltette várandós feleségét, féltette gyerekeit, de elsősorban attól, hogy ha elkezdődik a bombázás, akkor el kell hagyniuk a lakásukat. Arra azonban nem számított, hogy pont a kórházban lesznek biztonságban az izraeli bombák elől. A 11 emeletes házban nyolcvan család lakhatott, arról azonban nincs információ, hogy hányan lehettek otthon a támadás idején. Az Al Jazeera szerint Izrael előre jelzett, hogy az épületet le fogják bombázni, így azt evakuálták még a válaszcsapás előtt. Azoknak, akik az épületben éltek, most jórészt nincs hová menniük. Hajléktalanná váltak.

A környéken élők közül többen arról számoltak be, hogy nagyon megijesztette őket az épületet ért támadás. Arról a helyiek közül sem tudott senki semmit, hogy miért válhatott célponttá a 11 emeletes lakóház. Beszámolóik szerint nem láttak arra utaló jeleket a ház körül, hogy a Hamász tagjainak bázisa lett volna.

Az Al-Watannal szemben álló ház is súlyosan megsérült az izraeli támadásban. Lakhatatlanná vált. „Izrael azt állítja, hogy a Hamász házait és harcosait, vagyis katonai helyszíneket és épületeket vesz célba, ez azonban nem igaz. Szerintem Izrael szándékosan civilekre támadt, hogy minél nagyobb nyomást gyakoroljon a Hamászra” – magyarázta egy helyi.

De ez most akkor a mi hibánk? Mi hová menjünk?

– tette fel a költői kérdést.

Több helyi is arról számolt be, hogy az izraeli bombázók véletlenszerűen választottak maguknak célpontot a Gázai övezet felett.

Gáza: a hely, ahol alig van munka, az emberek fele pedig a szegénységi küszöb alatt él

A helyiek felének nincs munkája, aki pedig dolgozna, az sokszor korlátozásokkal találja szembe magát - a Gázai övezetben eddig is kemény volt az élet, és a helyzet vélhetően nem a közeljövőben fog megjavulni.

Szintén az Al Jazeera írt arról, hogy Ciszjordániában, Beit Sahurban szombaton megszakították az iskolai tanítást, amikor hírt kaptak arról, hogy a Hamász megindult Izrael ellen. Az iskola tanárai azonnal hívták a szülőket, hogy menjenek a diákokért. A lap szerint sürgették őket, de nem pánikoltak – nem először fordult elő, hogy egy-egy konfliktus miatt a diákokat a biztonságuk érdekében inkább hazaküldték az iskolából.

Az egyik szülő a lapnak elmondta: saját középiskolai évei pont egybeestek a második intifáda kezdetével, a kétezres évek elejével. Ekkor az izraeli-palesztin konfliktus annyira elmérgesedett, hogy zavargások törtek ki a Gázai övezetben, Jeruzsálemben, Ciszjordániában. A lapnak nyilatkozó anya, Sirine azt mondta: ha nem szabadult volna el akkor a pokol, akkor egyetemre ment volna. Viszont a konfliktus bezárta előtte a kaput.

Mint mondta, az izraeli erők kijárási tilalmat hirdettek Ciszjordániában. Volt vizsgája, amit a katonák felbukkanása szakított félbe. „A tanárok azt mondták, bármi is történik odakint, folytassuk” – magyarázta. Befejezték a vizsgát, a kijárási tilalom miatt azonban egy külön, speciális engedéllyel rendelkező autó vitte haza a diákokat.

A nő fia, Ihab izgatott lett, amikor hallotta, mi történik tőlük messze délen. Az arab lap szerint a gyerek abban reménykedett, hogy az események a szabad Palesztina létrejöttét jelentik. Anyja csitította csak. Azonban ahogy délutánra egyre durvult a Hamász és Izrael konfliktusa, Betlehem mellett is úgy lettek egyre izgatottabbak az emberek. A helyiek beszámolói szerint többen félni kezdtek. A várost lezárták, ahogy a repülőteret is.

Közvetítésünket a háborúról ide kattintva tudja követni:

 

1100 fölött a halottak száma, amerikai állampolgárok is életüket vesztették a konfliktusban - percről percre az izraeli háborúról

A gázai kórházakat elöntötték a sebesültek, miután Izrael a szombati támadást követően megtorló csapásokat intézett a város ellen, Szijjártó Péter közölte, hogy a magyar légierő gépei 215 embert mentettek ki Izrael területéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!