szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A túszcsere órákat csúszott, miután a palesztin terrorszervezet azzal vádolta Izraelt, hogy megsértették a tűzszüneti megállapodást és blokkolják a gázai segélyszállítmányokat. Aztán Katar és Egyiptom közbenjárásával sikeresek voltak a tárgyalások.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Előbb elhalasztotta az újabb 13 izraeli túsz szombatra tervezett szabadon bocsátását a Hamász palesztin terrorszervezet, majd sikeresen megállapodtak a felek Katar és Egyiptom közvetítésével, így magyar idő szerint szombaton este tíz óra körül létrejöhetett a túszcsere, pontosabban a túsz-fogolycsere.

Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője azt twittelte, hogy a Vöröskereszttől származó információik szerint a túszok úton vannak a Rafah határátkelő felé.

Katar azt is közölte, hogy külföldi állampolgárságú túszokat is átadott a Hamász, ők szintén a Vöröskereszttel utaznak Rafah felé.

Az eredeti terv szerint minden nap átadtak volna egy-egy csoport izraeli foglyot a Vöröskeresztnek, Izraelben bebörtönzött palesztinokért cserébe. Az első, pénteki átadás-átvétel rendben le is zajlott, ám a második forduló elakadt, állítólag azért, mert a Hamász azt követelte, hogy több izraeli élelmiszerszállítmányt küldjenek a Gázai-övezetbe.

 

A Hamász fogságából november 24-én szabadult izraeli gyerekeket helikopterrel szállították kórházba
MTI/AP/Ohad Zwigenberg

A BBC szombat késő délutáni híre szerint ugyanakkor nem csak a segélyszállítmányok körüli vita miatt halasztották el a fogolycserét, hanem azért is, mert  a Hamász szerint Izrael megszegte a tűzszünetet. Ezt a terrorszervezet katonai szárnyára, az el-Kasszam Brigádokra hivatkozva jelentette a BBC.

A BBC-nek nyilatkozó magasrangú Hamász-tisztviselők szerint Izrael többszörösen is megsértette a megállapodásukat. Többek között azzal vádolták Izraelt, hogy blokkolják az észak-Gázába szánt segélyszálíltmányokat, és "a százból csak három teherautót engedtek át". Ezen felül szerintük izraeli drónok repültek be dél-Gáza légterébe, Beit Hanounban pedig izraeli katonák megöltek két palesztint, továbbá az átadandó palesztin rabok listáját is "jelentősen módosították".

A brit hírügynökségnek izraeli források tagadták a vádakat.

Szombaton estére sikerült feloldani az ellentéteket, Katar és a Hamász is megerősítette, hogy nyolc gyerek és öt nő lesz a 13 izraeli túsz között, akiket szabadon engednek. További hét külföldi állampolgárt is el fognak engedni.

Az eredeti hírek 14 túszról szóltak, és 42 elengedésre váró bebörtönzött palesztinról. Utóbbi szám 39-re csökkent a legfrissebb hírek szerint.

Izraeli kamionok érkeznek Gázába segélyszállítmányokkal a Rafah-i határátkelőnél november 25-én.
Mohammed ABED / AFP

Egyiptom egyébként már megkapta a Hamásztól a 13 szabaduló túsz listáját, cserébe 42 palesztin rabot engednek el az izraeliek.

Mindeközben az izraeliek azért lobbiznak, hogy a 13 túsz egyikének édesanyját is engedje el a Hamász, miután a katari-egyiptomi közvetítéssel tető alá hozott fogolycsere-megállapodás szerint nem szakíthatják szét a családokat.

Az izraeli sajtóban közben már a négynaposra tervezett tűzszünet meghosszabbításának lehetőségéről is írnak, ezzel összefüggésben említve, hogy szombaton váratlanul egy katari repülőgép landolt az izraeli Ben-Gurion repülőtéren. A Jerusalem Post értesülése szerint a katari tárgyalódelegáció érkezett Tel-Avivba, hogy a hétfőn lejáró tűzszünet meghosszabbításáról tárgyaljanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!