szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Izrael szövetségesei is a történtek mielőbbi és alapos kivizsgálását követelik.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Egyre nagyobb a nyomás Izraelen, miután a World Central Kitchen (WCK) nevű segélyszervezet hét munkatársa meghalt egy Gázai övezetre mért izraeli légicsapásban hétfőn éjjel. 

Bár kedden Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy a lengyel, brit és amerikai-kanadai állampolgárok halálát okozó csapás nem volt szándékos, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke pedig egy „súlyos hiba” eredményének tartja azt, világszerte a történtek kivizsgálását követelik. 

Rishi Sunak brit miniszterelnök „megdöbbentőnek” nevezte a haláleseteket, és sürgette Izraelt, hogy „tegyen azonnali lépéseket” a segélymunkások védelme és a humanitárius műveletek megkönnyítése érdekében Gázában. 

Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogy „megszakadt a szíve” a segélymunkások halála miatt, a vizsgálatnak pedig gyorsnak kell lennie, és a felelősök elszámoltatásával kell végződnie. Egyúttal bírálta az izraeli hadsereget, amiért nem tesz eleget a civilek védelmében. A Fehér Ház később közölte, a segélymunkásokat ért csapás nem befolyásolhatja a tűzszüneti tárgyalásokat. 

Hét segélymunkás halt meg egy Gázai övezetre mért izraeli légicsapásban

Benjamin Netanjahu szerint „nem szándékos” csapásról van szó.

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök „teljesen elfogadhatatlannak” nevezte az incidenst, és azt mondta, hogy ez „tovább növeli az aggodalmat” Izrael gázai műveletével kapcsolatban. 

Donald Tusk lengyel miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a lengyel halálos áldozatot is követelő izraeli csapás és az izraeli kormány incidensre adott reakciója „megterhelte a két ország közötti kapcsolatokat”. 

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ugyancsak elítélte az izraeli csapást, hozzátéve, ez az incidens is jól mutatja, hogy a háborúnak „nagyon súlyos következményei vannak a civilekre nézve”. 

Segélymunkásai halála után a WCK felfüggesztette működését, az Action Against Hunger, a Save the Children és az Islamic Relief viszont bejelentette, hogy folytatják munkájukat Gázában. Hasonlóan döntött az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is, amelynek főigazgatója jobb védelmi rendszert sürgetett a segélykonvojok biztonságos közlekedése érdekében.

(Nyitóképünkön a WCK egyik találatot kapott járműve látható. fotó: AFP / NurPhoto / Majdi Fath)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!