A szlovák kormány nyújt védelmet az Európát behálózó orosz propagandahálózat vezetőjének
Több európai hírszerző szolgálat szerint is Artyom Marcsevszkij volt az oroszpárti ukrán oligarcha, Viktor Medvedcsuk mellett a Voice of Europe nevű, orosz propagandát terjesztő híroldal irányítója és egyben egyik finanszírozója is.
hvg.hu
A szlovák kormány nyújt védelmet az Európát behálózó orosz propagandahálózat vezetőjének, Artyom Marcsevszkijnek – írja az Euractiv.
Az izraeli–ukrán kettős állampolgár Marcsevszkij (képünkön) korábban a Viktor Medvedcsuk oroszpárti ukrán oligarcha által alapított ukrajnai Ellenzéki Platform tagja volt, később pedig a milliárdos által életre hívott, orosz propagandát terjesztő híroldal, a Voice of Europe vezetője lett.
A cseh titkosszolgálat által leleplezett, európai politikusokat befolyásoló orosz hálózat egyik figurája, Oleg Volosin felesége is részt vett volna azon a tavalyi konferencián, amelyet a Mi Hazánk szervezett a parlamentben európai szélsőjobboldali pártoknak. Ám amikor a nő Budapestre érkezett, a hatóságok visszafordították, az éjszakát egy fogdában töltötte – tudta meg a hvg360.
Mivel a portált Csehországban jegyezték be, ezért Prága szankciókkal sújtotta Marcsevszkijt, akivel szemben hasonló intézkedéseket tett az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is.
A cseh intézkedések következtében Marcsevszkij és a szintén szankciók alá helyezett Medvecsuk nem léphetnek be a Cseh Köztársaságba, nem végezhetnek gazdasági tevékenységet ott, és az országban található bárminemű vagyonukat a cseh állam befagyasztja.
Az egyes tagállamokban bevezetett szankciók nem emelkednek ugyan automatikusan uniós szintre, ugyanakkor várható, hogy azt az eljáró tagállam kezdeményezi majd.
Korábban a hvg360 cikksorozatban tárta fel a Marcsevszkij hálózatához köthető magyar szálakat, többek között érintett egy Magyarországon élő francia–magyar, Ferenc Almássy által működtetett oldal, a Visegrád Post, amely annak idején még állami támogatást is kapott Kásler Miklós tárcájától.
Csaknem két hete derült ki, hogy magyarok is részei lehettek annak a Moszkvából finanszírozott propagandahálózatnak, amelyet a cseh titkosszolgálat leplezett le. Az oroszpárti narratívát főként a prágai székhelyű Voice of Europe hírportálon keresztül terjesztették, de egy Budapestről szerkesztett weboldal, a Visegrád Post is a titkosszolgálatok látóterébe került.
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.