Ismét párbeszédet ajánlott Kínának a tajvani elnök

A napokban Kína “büntető hadgyakorlatot” tartott a sziget körül.

  • MTI MTI
Ismét párbeszédet ajánlott Kínának a tajvani elnök

Ismét párbeszédet szorgalmazott Kínával Tajvan elnöke, Laj Csing-tö a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) gyűlésén vasárnap. Mint mondta, kész hozzájárulni a kölcsönös megértéshez, a megbékélést szorgalmazta, és felszólította Pekinget, hogy osztozzon Tajpejjel a régiós stabilitás fenntartásában. 

Emellett köszönetet mondott az Egyesült Államoknak és azon többi országnak, amely aggodalmának adott hangot a napokban Tajvan körül tartott kínai “büntető hadgyakorlatok” miatt. 

“A nemzetközi közösség nem fogja tűrni egyetlen ország feszültségkeltési kísérleteit sem a Tajvani-szorosban” – tette hozzá Laj Csing-tö. A januárban megválasztott elnök a héten lépett hivatalba, beiktatási beszédében pedig a tajvani demokrácia és szabadság fontosságát hangoztatta, kiemelve, hogy Pekingnek tiszteletben kell tartania a tajvani nép akaratát. 

Válaszul Kína “veszélyesnek” nevezte az államfő szavait, csütörtökön pedig kétnapos, Peking által “büntetőként” aposztrofált hadgyakorlatba kezdett a sziget körül. A Kínai Népköztársaság szakadár tartományának tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és soha nem zárta ki, hogy akár erővel is kész megvalósítani az újraegyesítést. 

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.