Akkor is elindulna Trump az elnökválasztáson, ha épp börtönben ülne
Ahogy az várható volt, nem akasztotta meg Donald Trump kampányát az, hogy 34 vádpontban bűnösnek találták.
hvg.hu
Donald Trump akkor is elindulna a novemberi elnökválasztáson, ha börtönbe kerülne – mondta a BBC-nek Alina Habba, a korábbi amerikai elnök egyik ügyvédje. Szerinte az esküdtek politikailag részrehajló döntést hoztak, amikor mind a 34 vádpontban bűnösnek találták Trumpot.
Az egyébként a gyakorlatban szinte teljesen elképzelhetetlen, hogy novemberben Trump börtönben üljön. Elvileg ugyan lehetséges volna mindegyik vádpontért külön-külön 4-4 év börtönre ítélni, de szakértők szerint a legvalószínűbb az, hogy pénzbírságot fog kapni.
De ha nem így lenne, akkor is jönne még a fellebbezés: a manhattani esküdtszék döntése Trump bűnösségéről nem jogerős, az exelnök fellebbezni fog, ráadásul még azzal is meg kell várni július 11-ét, amikor a bíró kihirdeti, mi a büntetés. És, ha a fellebbezés sikertelen volna, még marad egy jogorvoslati köre, így nullához közelít az esély, hogy az ügyet novemberig jogerősen lezárják. Azt pedig amúgy
semmi nem zárja ki, hogy egy elnökjelölt akár a börtönből is kampányoljon.
Trump az ítélet szerint 130 ezer dollár hallgatási díjat fizetett a Stormy Daniels művésznevű pornószínésznőnek a 2016-os kampányban, hogy az ne árulja el a médiának, hogy tíz évvel korábban lefeküdt vele (34 utalással fizetett, ezért a 34 vádpont). Ami ebben jogszerűtlen volt, az az, hogy Trump ezt a pénzt a kampánya jogi költségeként számolta el.
Történelmi döntést hozott az a manhattani esküdtszék, amely csütörtökön mind a 34 vádpontban bűnösnek mondta ki Donald Trump volt amerikai elnököt. Aki ennek ellenére aligha megy rács mögé a novemberi választásig, ahol a szavazók dönthetik el, visszatérhet-e az USA élére. Ebben választási győzelem esetén az sem akadályozhatja meg, ha júliusban a bíró börtönbüntetésre ítéli.
Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.