szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A volt elnök legalább húsz, egyértelműen cáfolható valótlanságot mondott, beszélt például arról, hogy hatvanmillió migráns özönlik az Egyesült Államokba, ha ő novemberben elbukja a választásokat.

Technikai problémák miatt negyven perccel el kellett halasztani azt az interjút, amelyet Elon Musk készített élőben Donald Trump volt amerikai elnökkel az általa pár éve még Twitter néven megvásárolt X-en. Musk a BBC beszámolója szerint állította, hogy túlterheléses kibertámadás miatt nem tudták időben elkezdeni a beszélgetést. A világ egyik leggazdagabb embere a Trump elleni merényletet követően állt be a republikánus kampány mögé, az interjút is ebben a szellemben építette fel: Trump kritikus kérdéseket szinte egyáltalán nem, csupán alákérdezést kapott.

Trump az interjúban jelezte: tervei szerint októberben visszatér a Pennsylvania állambeli Butler városába, ahol július 13-án választási gyűlésén merényletet kíséreltek meg ellene. Majd annak ellenére, hogy korábban kifejezetten szkeptikus volt az elektromos autókkal kapcsolatban, most méltatta Elon Musk üzleti tevékenységét, az elektromosautó-gyártásban és az űriparban elért eredményeit, valamint a mesterséges intelligenciát érintő befektetések terén.

Musk állította: a „nyitott gondolkodású, független szavazókat” szerették volna elérni a beszélgetéssel. Ennek ellenére a közel kétórás beszélgetés végén már a republikánus jelölt és a kampány támogatására szólította fel a nézőket. Musk megismételte, hogy Trump elnökségét támogatja, sőt, azt mondta neki:

„Te vagy a jóléthez vezető út, Kamala pedig ennek az ellenkezője.”

Sőt, beszélt arról is, hogy magát demokratának tartotta, viszont az Egyesült Államok választóvonalhoz érkezett, a Biden-kormány pedig nem tartotta be a mérsékelt politikára tett ígéretét. Majd – teljesen belesimulva a Kamala Harris jelöltségét követően kissé bukdácsoló Trump-kampány narratívájába – azt mondta, Harris elnöksége egy radikálisabb irányba vinné az országot.

Trump gyakorlatilag ezt visszhangozta Musk felkérdezése után: állította, hogy Harris radikális, mitöbb, alkalmatlan, mert nem lép fel érdemben az illegális bevándorlással, valamint a bűnözéssel szemben. A volt republikánus elnök arról beszélt, hogy ha novemberben nem ő nyer, akkor hatvanmillió migráns fogja „megtámadni” az Egyesült Államokat.

A CNN elemzése Musk Trumpnak való hízelgését annak tudta be, hogy a milliárdosnak közvetlen érdeke fűződik ahhoz, hogy az Egyesült Államoknak republikánus elnöke legyen. Közvetlen érdeke, mert ezzel elérheti, hogy cégeivel az állam máshogyan bánjon, kiemelje versenytársai közül. A beszélgetés egy pontján a volt elnök és a techmilliárdos barátkozása odáig jutott, hogy Musk felajánlotta: hajlandó részt venni egy Trump-kormányban akár miniszterként is, ezt pedig Trump tőle szokatlan örömmel fogadta.

A beszélgetés során Musk és Trump bagatellizálta a globális felmelegedés kérdését, mindezt úgy, hogy a Tesla egyik legfőbb érve az elektromos autózás mellett pont a környezetvédelem. Trump mindeközben „nukleáris felmelegedésről” kezdett beszélni, amely szerinte nagyobb veszélyt jelent jelenleg a világra, mind a klímaváltozás. Bár korábban ő maga vádolta Joe Bident azzal, hogy nem tudja magát egyértelműen kifejezni, most egyáltalán nem volt világos, hogy mire is utal a „nukleáris felmelegedés kifejezés használatával”.

A CNN tényellenőrzése arra jutott, hogy Trump az interjúban mintegy húsz, egyértelműen cáfolható állítást tett. Ilyen volt például, amikor azt állította, hogy az Egyesült Államokban most a legmagasabbak a bűnözést mérő mutatók (ezek az utóbbi években csökkentek”, de az is, amikor arról beszélt, hogy az elmúlt száz év legrosszabb inflációs adatait a Biden-kormánynak köszönhették. Hasonlóan hamis állítás volt, hogy Kamala Harris kiengedné a börtönökből az elítélteket, ahogy az a régi hazugsága is, hogy a 2020-as választásokat a demokraták elcsalták.

A teljes interjút itt tudja visszanézni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!