Az osztrák kancellár sürgette az államfőt, hogy a Szabadságpártot bízza meg kormányalakítással
A mandátumhoz jutott pártok elzárkóztak attól, hogy koalícióra lépjenek a választások győztesével.
MTI
Karl Nehammer osztrák kancellár kedden sürgette Alexander Van der Bellen szövetségi elnököt, hogy a vasárnapi parlamenti választásokon győztes Osztrák Szabadságpártnak (FPÖ) kínálja fel a kormányalakítás lehetőségét.
Az FPÖ a szavazatok mintegy 29 százalékát szerezte meg a választáson, de koalíciós partnerre van szüksége ahhoz, hogy a parlamenti mandátumok többségének birtokában kormányozhasson. A parlamenti mandátumhoz jutott pártok azonban elzárkóztak attól, hogy koalícióra lépjenek az FPÖ-vel.
Történetében először végzett az első helyen parlamenti választáson az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A voksok közel száz százalékának feldolgozása után közzétett adatok szerint a szélsőjobboldali tömörülésre a résztvevők 28,9 százaléka voksolt. A Fidesz már gratulált, ahogy a német AfD is.
Nehammer kedden, miután a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetősége egyhangúlag bizalmat szavazott neki, és megerősítette elnöki tisztségében, újságírók előtt kifejtette, hogy véleménye szerint “jó hagyomány, hogy a választás győztesét bízzák meg azzal, hogy tájékozódó tárgyalásokat folytasson”.
Az ÖVP 26,5 százalékkal a második helyen végzett a választáson. A harmadik helyezett Osztrák Szociáldemokrata Párttal (SPÖ) szövetkezve azonban csupán egyetlen mandátumnyi többségük lenne a parlamentben, ezért elemzők szerint életképesebb lenne a liberális NEOS-szal kiegészített koalíció.
Van der Bellen vasárnap közölte, hogy találkozni fog a parlamenti pártokkal, és felszólította őket, hogy tárgyaljanak egymással, de a következő lépést nyitva hagyta.
Nehammer kedden kijelentette, hogy most “az államfőnek kell megmondania, hogy mi az elképzelése a folyamat következő lépéseiről”.
Jörg Haider büszke lenne rájuk – mondta a választási győzelmet arató szélsőjobb vezetője Bécsben, bár valószínűbb, hogy helyettük „a vesztesek koalíciója” irányítja majd az országot. A paranoiát mindenesetre már eltanulták a Fidesztől. Riport és elemzés egy – nem csak megszokásból – sorsdöntőnek mondott osztrák választásról, Bécsből.
Szabad-e, kell-e sportolnia egy daganatos betegnek? Amíg a daganatot el nem távolítják, csak a kíméletes mozgás javallott, de a tudomány mostani állása szerint a sport gyorsítja a felépülést, javítja az életminőséget.