szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök a parlamentben adta az elképzelését, amely szerinte védelmi, gazdasági és elrettentési elemekkel vezet győzelemhez, majd békéhez. Az öt plusz három titkos pont valójában a Nyugatnak szól, nem Ukrajnától függ a megvalósítás.

„Partnereinkkel együtt meg kell változtatnunk a körülményeket, hogy Oroszországot békére kényszerítsük és a háború véget érjen, függetlenül attól, hogy Putyin mit akar” – prezentálta az ukrán győzelmi tervet az törvényhozás képviselőinek és magas rangú tisztviselőknek Volodimir Zelenszkij elnök.

A bemutatott győzelmi tervnek öt fő pillére van, amely három további titkos elemmel egészül ki:

  • Meg kell hívni Ukrajnát a NATO-ba, lehetőleg még amíg Joe Biden amerikai elnök hivatalban van. Ukrán indoklás szerint ez az elkötelezettséget szimbolizálja, egyúttal méltó örökséget hagy hátra a leköszönő veterán amerikai politikusnak. Ezzel formalizálni lehetne a partnerek számára Ukrajna hozzájárulását az európai biztonsági architektúrához.
  • Növelni kell az Ukrajnának juttatott katonai támogatást és a belső védelmi gyártókapacitást. Ezzel együtt Kijev szerint a támogatóinak részt kéne vállalni az ukrán légvédelemben (a keleti NATO tagállamok területéről is lefedhető Nyugat-Ukrajna légvédelme), valamint engedélyezni kell, hogy az ukrán haderő mélységi csapásokat hajtson végre nagy hatótávolságú rakétáival, nemzetközi jogilag elismert orosz területek ellen.
  • Ukrajnának hiteles, de nem nukleáris elrettentésre van szüksége: Zelenszij azt javasolja, hogy katonai komponensek egy átfogó csomagját helyezzen el az ország területén, amely elegendő lenne ahhoz, hogy megvédje Ukrajnát az orosz fenyegetéstől, tehát nemzetközi garanciákat is igénybe venne.
  • Gazdasági szempontból az ukrán döntéshozók szerint szigorítani kell a szankciókat és el kell lehetetleníteni az orosz szénhidrogénexportot. Ezzel párhuzamosan pedig fejleszteni kell az ukrán gazdasági potenciált.
  • A háború után Ukrajna, mint a legnagyobb katonai tapasztalattal rendelkező ország a NATO és az európai védelem megerősítéséért tudja majd kamatoztatni tapasztalatait és képes lesz helyettesíteni az amerikai jelenlétet.

Az elrettentéssel és védelemmel kapcsolatban titkos záradékot is tartalmaz a terv, amelyet Kijev eddig egyelőre csupán a legfontosabb partnereivel, legnagyobb támogatóival osztott meg.

Az ukrán győzelmi terv reálisan nézve képes lenne megfordítani a háború menetét és Oroszországra helyezett nyomással kikényszeríteni a tűzszünetet, ám a pontok teljesülésének kicsi a realitása. A program az eddig is rendszeresen emlegetett ukrán kérések és követelések elegyét tartalmazza, aminek hiánytalan teljesítésétől eddig is tartózkodtak az európai államok. Ez több okra vezethető vissza: senki nem akarja elengedni a gyeplőt az eszkalációs spirálban, a légtérvédelem NATO területről kiválthat orosz ellentámadást, míg az új orosz nukleáris doktrína értelmében a mélységi csapások is kiválthatnak nukleáris reakciót – legalábbis papíron.

Másfelől az átadható eszközökből és munícióból az egész euroatlanti térségben hiány van, két és fél év után eljött az a pont, hogy a nyugati országok csak a saját haderejük rovására tudnak adakozni. A NATO tagság és nemzetközi garanciák, mint az ukrajnai beruházások és fejlesztések pedig nem kerülnek fel addig az asztalra, míg tart a fegyverropogás.

Az elképzelés nem elsősorban Ukrajna számára, hanem a nyugati partnereinek ír elő cselekvési mintát, akiknek valóban nagy befolyása van a konfliktusra, ám Kijevnek korlátozott a ráhatása a nyugati döntéshozatalra. A Kreml szerint túl korai lenne részletesen kommentálni Zelenszkij tervét, de Kijevnek „ki kell józanodnia”, és fel kell ismernie az általa folytatott politika hiábavalóságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!