szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak pánikot akartak kelteni az oroszok a nagyszabású légitámadásról szóló hírekkel.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Államok a napokban bejelentette, hogy ideiglenesen bezárja kijevi nagykövetségét, ugyanis konkrét információkat kaptak arról, hogy jelentős légitámadásra kell számítani, miután az ukrán hadsereg bevetette az amerikai ATACMS rakétáját orosz terület ellen. A Spiegel szerint szerdán azonban Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő azt nyilatkozta, hogy másnap a nagykövetség újra kinyit, az orosz támadásról szóló hírek ugyanis hamisnak bizonyultak.

Az ukrán titkosszolgálat szerint a nagyszabású drón- és rakétatámadás lebegtetésével csak pánikot akartak kelteni. Volodimir Zelenszkij egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy ha ezeknek nem is volt valóságalapjuk, ha megszólal a légriadó, azt nem ajánlott figyelmen kívül hagynia a lakosságnak.

Az Ukrajna elleni támadások ugyanis tovább folytatódnak. Mint a Spiegel írja, Oroszország csak vasárnap 120 rakétát és 90 drónt lőtt ki Ukrajnára. A támadások jelentős károkat okoztak az elektromos hálózatban, és hét ember meghalt. Válaszképpen arra, hogy Joe Biden engedélyezte, hogy Ukrajna Oroszország területén lévő célpontokat is támadhasson a nagy hatótávolságú amerikai rakétákkal, Vlagyimir Putyin jóváhagyott egy rendeletet, amely értelmében bővül azon katonai fenyegetések listája, amelyek semlegesítése érdekében megengedettnek tekintik nukleáris fegyverek alkalmazását.

Sokat jelent, de az agresszor kiszorításához nem elég, hogy Ukrajna nyugati rakétákkal is lőheti Oroszországot

Több hónapig tartó tanakodás után Joe Biden amerikai elnök engedélyt adott arra, hogy Ukrajna Oroszország területén lévő célpontokat is támadhasson a nagy – 250-300 kilométer – hatótávolságú amerikai rakétákkal. A döntés jelentős változást hozhat a frontokon, ám önmagában nem változtatja meg gyökeresen az ezer napja tartó háború menetét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!