A franciák több mint fele azt szeretné, hogy bukjon meg a kormány
Amennyiben ez bekövetkezik, sokak szerint Emmanuel Macronnak is mennie kell.
hvg.hu
Egy 1006 fő megkérdezésével készült közvéleménykutatás eredménye szerint a franciák 53 százaléka azt szeretné, ha Michel Barnier miniszterelnök kormánya megbukna, egy másik felmérés szerint pedig a lakosság 63 százaléka gondolja azt, hogy a köztársasági elnöknek, Emmanuel Macronnak le kellene mondania, ha ez bekövetkezik – írja a Reuters.
A válaszok alapján a többség nem ért egyet azzal, hogy a Barnier-kabinet 60 milliárd eurós adóemeléssel és kiadáscsökkentéssel kívánja visszaszorítani a francia államháztartási hiányt, és egyes források szerint a kormány még az ünnepek előtt, sőt akár már a jövő héten megbukhat, ha szélsőjobboldali és baloldali ellenfelei bizalmatlansági indítványt nyújtanak be.
Erőteljes lépésekkel hozná rendbe az államháztartást Michel Barnier francia kormányfő, de a büdzsé elfogadásához a szélsőjobboldalra is szüksége van. A számla jelentős részét nem az átlagemberek állnák.
Franciaországban a nyáron tartottak előrehozott választásokat. Ugyan a baloldali és zöld pártokból álló választási szövetség, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, de az abszolút többséget nem tudta elérni. Macron később elutasította a szövetség miniszterelnök-jelöltjének, a 37 éves Lucie Castets-nek a kinevezését, arra hivatkozva, hogy ő nincs abban a helyzetben, hogy stabilan kormányozzon. A köztársasági elnök végül szeptember elején Michel Barnier-t, a Brexit korábbi uniós főtárgyalóját nevezte ki Franciaország miniszterelnökének.
Csaknem két hónapot kellett várni az előrehozott francia nemzetgyűlési választások után, hogy megnevezze Emmanuel Macron új kormányfőjét. A francia elnök választása Michel Barnier-ra esett, akiről utoljára akkor hallottunk, amikor elhúzódó tárgyalások végén – az EU-ban szokatlan egységet teremtve – sikerült lezárnia a Brexitről szóló tárgyalásokat.
Ezután hamarosan meg is alakult az új kormány, és október elején az Új Népfront már kezdeményezett is bizalmatlansági indítványt a 39 tagú testület ellen, amit viszont a Marine Le Pen fémjelezte szintén ellenzéki Nemzeti Tömörülés nem támogatott.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.